Arayüz tasarımında tasarım sistemlerinin önemi
The importance of design systems in interface design
  1. Tez No: 936014
  2. Yazar: UFUK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tasarım sistemlerinin dijital ürün tasarımındaki rolünü inceleyen bu tez, kullanıcı arayüzü (UI) tasarımında özellikle tutarlılık ve verimliliğin artırılması adına kritik öneme sahip olduğu noktaları vurgulamaktadır. Dijital ürünlerin sürekli artan karmaşıklığı, kullanıcı ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve teknolojik gelişmeler, bu ürünlerin tasarım sürecinde belirli standartların uygulanmasını gerektirir. Tasarım sistemleri, bu noktada ekiplerin daha verimli çalışabilmesine olanak tanır, projeler arasında tutarlı bir dil oluşturur ve kullanıcı deneyimlerini optimize eder. Özellikle geniş çaplı projelerde, farklı ekiplerin uyumlu çalışması için modüler yapılarla desteklenen tasarım sistemleri, hem zaman hem de kaynak açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Tezde, tasarım sistemlerinin modüler yapılarına odaklanılarak bu sistemlerin yalnızca projeler arasında tutarlılığı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda iş akışlarını nasıl iyileştirdiği ve kullanıcı merkezli bir tasarım sürecini nasıl kolaylaştırdığı ele alınmaktadır. Ekipler arası iş birliğini artıran bu sistemler, ürün yaşam döngüsünün her aşamasında sürdürülebilirliği ve devamlılığı desteklemenin yanında estetik tasarım anlayışını da teşvik etmektedir. Etik ve sürdürülebilir tasarım kavramları, günümüzde ürünlerin sadece teknik açıdan değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk ve çevresel etkiler göz önüne alınarak tasarlanması gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, arayüz tasarımı ve tasarım sistemleri konularına yönelik çalışmalara katkı sağlamayı ve bu alandaki bilgi birikimini zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Dijital ürün tasarımının karmaşıklığı karşısında tasarım sistemlerinin rolü giderek daha merkezi bir hale gelmekte, bu sistemler hem teknik hem de stratejik açılardan büyük önem taşımaktadır. Tasarım süreçlerinde yer alan herkesin sürdürülebilir, tutarlı ve kullanıcı odaklı ürünler geliştirebilmesi için tasarım sistemlerinin sunduğu avantajların farkında olması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which examines the role of design systems in digital product design, emphasizes the critical importance of increasing consistency and efficiency in user interface (UI) design. The growing complexity of digital products, the diversification of user needs, and technological advancements necessitate the application of specific standards in the design process. At this point, design systems enable teams to work more efficiently, create a consistent language across projects, and optimize user experiences. Particularly in large-scale projects, design systems supported by modular structures provide significant advantages in terms of both time and resources, ensuring harmony among different teams. In this thesis, the modular structures of design systems are emphasized, showing how these systems not only ensure consistency across projects but also improve workflows and facilitate a user-centered design process. These systems, which increase collaboration between teams, support sustainability and continuity at every stage of the product life cycle. At the same time, they promote an ethical approach to design. The concepts of ethical and sustainable design highlight that today's products must be designed not only from a technical perspective but also with consideration of social responsibility and environmental impacts. This thesis also details how the integration of emerging technologies such as artificial intelligence and machine learning with design systems could lead to transformative changes in the future of design. AI-supported design processes accelerate decision-making, allowing for the development of more personalized and user-friendly interfaces. As automation increases, designers are able to focus more on their creative strengths and areas where they can add value. Meanwhile, machine learning offers the potential to create adaptive user experiences that evolve continuously based on user data. In conclusion, this thesis aims to contribute to studies on interface design and design systems while enriching the body of knowledge in this field."As the complexity of digital product design grows, the role of design systems is becoming increasingly central, offering both technical and strategic importance. Anyone involved in design processes must be aware of the advantages provided by design systems in creating sustainable, consistent, and user-centric products.