Probiyotik kullanımının ovalbuminle oluşturulan alerjik rinit üzerindeki etkilerinin anne ve yavru ratlarda incelenmesi
Investigation of the effects of probiotic use on ovalbumin-induced allergic rhinit in mother and rattlings
  1. Tez No: 936015
  2. Yazar: AKİF SAMET GEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZGÜR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Allergy and Immunology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma probiyotik kullanımının hem alerjik rinit semptomları üzerindeki direkt etkisini, hem de gebelikte probiyotik kullanımının yavrularda oluşabilecek alerjik rinit semptomları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: 8 adet dişi rat 4'erli 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba da ovalbumin ile sensitizasyon yapılarak alerjik rinit modeli oluşturuldu. Deney grubuna sensitizasyon işleminden 1 hafta öncesinden başlamak üzere, günlük 1*10 CFU Bacillus clausii sporu içeren solüsyon hayvanların içme suyuna eklendi. Kontrol grubuna ise normal içme suyu verildi. Hayvanların 1, 14, 21 ve 22. günlerde hapşırma, burun kaşıma hareketi ve burun akıntısı miktarı değerlendirilerek iki grup arasındaki farklar kaydedildi. Daha sonra 2 erkek rat deney ve kontrol grubuna eklendi ve 21 gün sonra 28 adet yavru elde edildi. Elde edilen yavrular 2. ay sonunda 7'şerli 4 gruba ayrıldı ve ovalbumin kullanılarak alerjik rinit modeli oluşturuldu. Bu 4 gruptan 2'sinin içme suyuna probiyotik eklendi, 2'sinin içme suyuna eklenmedi. Bu 4 gruptaki ratlarda 1, 14, 21 ve 22. gündeki alerjik rinit semptomları kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda probiyotik alan gruplarda hapşırma ve burun kaşıma hareketi sayısının probiyotik almayan gruplara göre anlamlı şekilde daha az olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine both the direct effect of probiotic use on allergic rhinitis symptoms and the effect of probiotic use during pregnancy on allergic rhinitis symptoms that may occur in offspring. Materials and Methods: 8 female rats were divided into 2 groups of 4. both groups were sensitized with ovalbumin to create an allergic rhinitis model. Starting 1 week before sensitization, a solution containing 1*10 CFU of Bacillus clausii spores was added to the drinking water of the experimental group daily. The control group was given normal drinking water. The differences between the two groups were recorded by evaluating the animals' amount of sneezing, nose scratching and nasal discharge on the 1st, 14th, 21st and 22nd days. Then, 2 male rats were added to the experimental and control groups and 28 rattlings were obtained after 21 days. The rattlings obtained were divided into 4 groups of 7 at the end of the 2nd month and an allergic rhinitis model was created using ovalbumin. Probiotics were added to the drinking water of 2 of these 4 groups, but not added to the drinking water of the other 2 of them. Allergic rhinitis symptoms were recorded on the 1st, 14th, 21st and 22nd days of the rats in these 4 groups. Findings: In our study, it was observed that the number of sneezing and nose-scratching movements was significantly lower in the groups that took probiotics than in the groups that did not take probiotics (p0.05).