Akciğer kanseri hastalarına uygulanan pranayama solunum egzersizinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of pranayama breathing exercises on the quality of life in lung cancer patients
- Tez No: 936013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma akciğer kanseri hastalarına uygulanan pranayama solunum egzersizinin yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak, araşıtmaya dahil edilme kriterlerine uyan, 36 müdahale ve 36 kontrol grubu olmak üzere toplam 72 hasta ile tamamlanmıştır. Çalışma için etik kurul onayı, kurum izni ve hastaların bilgilendirilmiş gönüllü olurları alınmıştır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Yaşam Kalitesi Ölçeği 3. Versiyon (EORTC QLQ-C30), uygulama izlem formları kullanılarak toplanmıştır. Hasta seçiminde ECOG Performans Skalası, Standart Mini Mental Testi kullanılmıştır. EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği her iki gruba ilk görüşmede ve uygulamadan dört hafta sonra olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Müdahale grubu dört hafta boyunca, günde bir kez ve whatsapp görüntülü görüşme yaparak, haftada üç gün, 15 ila 20 dakika boyunca pranayama solunum egzersizi uygularken, kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Veriler IBM SPSS 22.0 programında analiz edilerek p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of pranayama breathing exercises on the quality of life of lung cancer patients. The study was completed as a randomized controlled experimental study with a total of 72 patients, including 36 in the intervention group and 36 in the control group, who met the criteria for inclusion in the study. Ethical approval for the study, institutional permission, and informed consent from the patients were obtained. The data for the study were collected using a personal information form, the European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire 3rd Version (EORTC QLQ-C30), and application follow-up forms. The ECOG Performance Scale and the Standard Mini Mental Test were used for patient selection. The EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale was applied to both groups during the first meeting and four weeks after the intervention. The intervention group practiced pranayama breathing exercises for 15 to 20 minutes, once a day, three days a week, via WhatsApp video calls for four weeks, while no intervention was applied to the control group. The data were analyzed using IBM SPSS 22.0, and a p-value of 0.05).