Pediatrik yaş grubunda asetabulum ve femur proksimal anatomik yapılarının gelişim parametrelerinin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the development parameters of the proximal anatomical structures of the acetabulum and femur by computed tomography in the pediatric age group
- Tez No: 936018
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türk toplumunda çocukluk çağının ilk zamanlarından yetişkinlik dönemine kadar uzanan zaman dilimininde kalça eklemi kemik yapılarının gelişim evrelerinin yaşa ve cinsiyete bağlı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, 1 Ocak 2016- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında (5 yıl) Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne başvuran ve kalça eklemini içine alacak şekilde BT çekilen 0-18 yaş arası 347 olgunun verilerinin retrospektif olarak değerlendirmesi ile gerçekleştirilmiştir. Olguların asetabular indeks, asetabular anteversiyon, asetabular çatı açısı (tönnis açısı), asetabular genişlik ve derinlik indeksi, femur başı kaplama (örtünme) oranı, kollodiafizer açı değerleri, triradiyat kıkırdak kapanmasıi femur başı epifiz boyutu ve trokanterik apofiz boyutu kaydedilmiştir. Bulgular: Olguların %52,2'si erkekti ve yaş ortalaması 66,92 ± 61,11 aydı. Genel olarak ve her iki cinsiyette zaman içerisinde asetabular indeks değeri, femur başı kapsama oranı, kollodiafizer açı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmış (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim. In this study, it was aimed to examine the developmental stages of hip joint bone structures depending on age and gender in the period from the early childhood to adulthood in Turkish society. Method. The study was carried out by retrospectively evaluating the data of 347 patients aged 0-18 years, who applied to the Erciyes University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Department between January 1, 2016 and December 31, 2020 (5 years) and underwent CT including the hip joint. Acetabular index, acetabular anteversion, acetabular roof angle (Tönnis angle), acetabular width and depth index, femoral head coverage (covering) ratio, collodiaphyseal angle values, triradiate cartilage closure, femoral head epiphysis size and trochanteric apophysis size were recorded. Results. 52.2% of the cases were male and the mean age was 66.92 ± 61.11 months. In general and in both genders, acetabular index value, femoral head coverage rate, collodiaphyseal angle decreased significantly (p0.05).