Nitrogen uptake effects on potato yield and quality
Azot alımının patates verimi ve kalitesi üzerindeki etkileri
- Tez No: 936047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREW P.ROBINSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: North Dakota State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Azot (N), patates üretimi için hayati önem taşıyan elementlerden biridir. Yaygın sentetik gübrelerin yanı sıra hindi gübresi kompostu (TMC), Minnesota'da patates üretimi için N kaynağı olarak daha yaygın kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Minnesota'daki Russet Burbank'ın verimi ve kalitesi üzerine geleneksel N kaynaklarını ve uygulamalarını (üre dağıtımı, Çevresel Akıllı Azot (ESN) dağıtımı ve toprak doldurmada bantlanmış ESN)ekimden önce TMC dağıtımı ile karşılaştırmaktır. TMC uygulaması, üre ve ESN uygulamaları ile kıyaslandığında benzer bir pazarlanabilir verimle sonuçlanmıştır. TMC ayrıca >170 g yumru veriminin yüzdesini de artırmıştır. Patates kızartması renk kalitesi her iki yılda da N uygulamasından etkilenmemiştir. TMC, kolayca bulunabilen ve patates üretimi için iyi bir sürdürülebilir seçenek sunan iyi bir azot kaynağıydı. Daha ayrıntılı çalışmalar, geleneksel gübrenin TMC ile birlikte kullanıldığında ne gibi faydalar sağlayabileceğini incelemelidir.
Özet (Çeviri)
Nitrogen (N) is one of the vital elements for potato production. As well as common synthetic fertilizers, turkey manure compost (TMC) is more commonly used as a source of N for potato production in Minnesota. The aim of this study was to compare traditional N sources and applications (urea broadcast, Environmentally Smart Nitrogen (ESN) broadcast, and ESN banded at hilling) to TMC broadcast prior to planting on yield and quality of Russet Burbank in Minnesota. The TMC treatment resulted in a similar marketable yield compared to the urea and ESN treatments. The TMC also increased the percentage of the >170 g tuber yield. French fry color quality was not affected by N treatment in either year. The TMC was a good nitrogen source that is readily available and provides a good sustainable option for potato production. Further work should examine what benefits conventional fertilizer can have when used with TMC.