Gilles Deleuze'ün makine söylemi çerçevesinde yapay zekâ temellimimari tasarım tartışmaları
Discussions on artificial intelligence-based architectural design within the context of Gilles Deleuze's machine discourse
- Tez No: 936057
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mimari tasarım, toplumsal bilgi ve teknolojinin dahil olduğu ilişkilerinin kesişiminde ortaya çıkar. Makinelerin tasarıma entegrasyonu, özerk etkinlikleri, sınırları ve potansiyelleri daha belirgin hissedilen üretim araçları olmaları ile başlarken zamanla eylemin dönüşmesine etki eden müdahiller olmalarıyla son bulur. Bugün, insanın bilişsel etkinliklerini icra edebilen makineler olarak yapay zekânın tasarlayabilme yeteneği tartışılmaktadır. Bu gelişmeler mimari tasarımın içeriğinin yeniden tartışılması için zemin hazırlar. Bu tez çalışması, uygulama örnekleri üzerinden yapay zekânın mimari tasarım üretme biçimlerini incelerken, Gilles Deleuze felsefesinden yararlanarak yapay zekâ etkinliğinin toplumsal makine olarak topluma olan eklemlenme biçimini araştırmayı amaçlamaktadır. Deleuze felsefesi parçalanmalar ile kendini ifade eder. Her bir yapı parçalanır, onu inşa eden tekilliklere doğru ayrışıp takip edilir özgün işlevleri üzerinden anlaşılacak şekilde yeniden kurulur. Bu çalışmada amaç, bir yapay zekâ programının mimari tasarım faaliyetinde mevcut etkenlerin nasıl bir araya geldiğini görmektir.
Özet (Çeviri)
Architectural design emerges at the intersection of the relationships that include social knowledge and technology. The integration of machines into design begins with them becoming production tools whose autonomous activities, boundaries and potentials are felt more clearly, and over time, ends with them becoming interveners that affect the transformation of action. Today, the ability of artificial intelligence to design is being discussed as machines that can perform human cognitive activities. These developments pave the way for a renewed discussion of the content of architectural design. This thesis aims to examine the ways in which artificial intelligence produces architectural design through application examples, while using Gilles Deleuze's philosophy to investigate the way in which artificial intelligence activity is integrated into society as a social machine. Deleuze's philosophy expresses itself through disintegration. Each structure is fragmented, separated into singularities that construct it, and rebuilt in a way that can be understood through its unique functions. The aim of this study is to see how existing factors come together in the architectural design activity of an artificial intelligence program.