H^5(2) deki bulanık projektif düzlemler üzerine
On fuzzy projective planes in H^5(2)
- Tez No: 936058
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde PG(3,q) projektif uzayından PG(5,q) projektif uzayına tanımlı Klein dönüşümü ile elde edilen Klein Kuadrik incelenmiştir. Özel olarak q=2 için elde edilen ve H^5 (2) ile gösterilen Klein Kuadriğin noktaları, doğruları ve düzlemleri çalışılmıştır. PG(5,2) projektif uzayındaki Klein Kuadriğin ∝ ve β düzlemleri, bu düzlemlerin arakesit noktaları incelenmiştir. Daha sonra PG(5,2) deki bir maksimal flaga göre ∝ ve β düzlemlerinin noktaları sınıflandırılmıştır. Bu maksimal flaga göre PG(5,2) nin bulanıklaştırmasında seçilen uzayın üyelik dereceleri kullanılarak PG(5,2) deki Klein Kuadriğin bütün ∝ ve β düzlemlerinin bulanıklaştırılması elde edilmiştir. Son olarak bulanık Klein kuadriğin taban noktasından geçen bulanık ∝ ve β düzlemlerinin arasındaki ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Klein transformation defined from the projective space PG(3,q) to the projective space PG(5,q), and the Klein Quadric obtained by this transformation are studied. Specifically, for q=2 , the points, lines, and planes of the Klein Quadric, denoted as H^2 (2), are examined. The ∝ and β planes of the Klein Quadric in the PG(5,2) projective space and the intersection points of these planes are investigated. Then, based on a maximal flag in PG(5,2), the points of the ∝ and β planes are classified. Using the membership degrees of in the fuzzification of PG(5,2) with respect to this maximal flag, the fuzzification of all ∝ and β planes of the Klein Quadric in PG(5,2) is achieved. Finally, the relations between the fuzzy ∝ and β planes passing through the base point of the fuzzy Klein quadric are determined.