Potansiyel biyoaktif bazı heterosiklik bileşiklerin Allium testi ile sitotoksik ve genotoksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of cytotoxic and genotoxic effects of some potentially bioactive heterocyclic compounds by Allium test
  1. Tez No: 936060
  2. Yazar: NİSA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kumarin bileşikleri doğada birçok bitkinin yapısında bulunmaktadır ve bitki fizyolojisinde önemli rollere sahiptir. Doğal kumarin bileşikleri bitkilerde büyüme ve gelişmede etkili olmaktadır. Tez çalışması doğal kumarin bileşiklerinin biyopestisit özelliği ile bitkilerin büyüme ve gelişimindeki rolü dikkate alınarak kurgulanmıştır. Bu çalışma kapsamında, laboratuvar koşullarında sentezlenen yeni kumarin bileşiklerinin (CT1, CT2, CT3, CT4, CT5) soğan kök hücrelerinin gelişimindeki etkileri sitotoksik ve genotoksik olarak incelenmiştir. Kumarin türevi hedef bileşiklerin (CT) 24, 48 ve 72 saat zaman periyotlarında Allium testi ile soğan kök ucu hücrelerinde muamele edilmesi sonucunda, artan konsantrasyona bağlı olarak mitotik indekste azalma ile sitotoksik etki tespit edilmiştir. Mitotik indeks verileri tüm bileşikler için 100 μM konsantrasyonda en yüksek sitotoksik etkinin gözlendiğini kanıtlarken, 0.5 ve 5.0 μM konsantrasyonlarda ise düşük sitotoksik etki söz konusudur. Kromozomal aberasyonlar incelendiğinde, CT bileşiklerinin kontrol grubu ile yapılan mukayeselerde genotoksik etkiyi genellikle indüklediği, hücre döngüsü proliferasyonu üzerinde olumsuz etkileri olduğu, farklı tipte kromozomal kusurlara neden olduğu ve yüksek dozlarda bu etkinin arttığı belirlenmiştir. CT bileşiklerinin sitotoksik ve genotoksik deney sonuçları birlikte değerlendirildiğinde CT4 ve CT5 bileşiklerinin bazı dozlarda Allium cepa bitkisinin gelişiminde önemli oranda toksik etki göstermediği tespit edilmiştir. Sitogenetik çalışmalarda elde edilen verilere göre, CT4 ve CT5 bileşiklerinin doğada birçok bitkinin yapısında bulunan doğal kumarin bileşiklerinin iyi bir alternatifi olabileceği düşünülmektedir. İleride yapılabilecek deneysel ve teorik çalışmalarla CT4 ve CT5 moleküllerinin A. cepa bitkisinde bir pestisit adayı olarak geliştirilebilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Coumarin compounds are present in the structure of many plants in nature and have important roles in plant physiology. Coumarin compounds are present in the structure of many plants in nature and have important roles in plant physiology. Natural coumarin compounds are effective in plant growth and development. The thesis study was designed by considering the biopesticide properties of natural coumarin compounds and their role in the growth and development of plants. Within the scope of this study, the cytotoxic and genotoxic effects of new coumarin compounds (CT1, CT2, CT3, CT4, CT5) synthesised under laboratory conditions on the development of onion root cells were investigated. As a result of the treatment of coumarin derivative target compounds (CT5) in onion root tip cells with Allium test at 24, 48 and 72 hours time periods, cytotoxic effect was detected with a decrease in mitotic index due to increasing concentration. Mitotic index data proved that the highest cytotoxic effect was observed at 100 μM concentration for all compounds, while low cytotoxic effect was observed at 0.5 and 5.0 μM concentrations. When chromosomal aberrations were analysed, it was determined that CT5 compounds generally induced genotoxic effect in comparison with the control group, had negative effects on cell cycle proliferation, caused different types of chromosomal defects and this effect increased at high doses. When the results of cytotoxic and genotoxic experiments of CT compounds were evaluated together, it was determined that CT4 and CT5 compounds did not show significant toxic effects on the development of Allium cepa plants at some doses. According to the data obtained in cytogenetic studies, it is thought that CT4 and CT5 compounds may be a good alternative to natural coumarin compounds found in the structure of many plants in nature. It is possible that CT4 and CT5 molecules can be developed as a pesticide candidate in A. cepa plant with future experimental and theoretical studies.Natural coumarin compounds are effective in plant growth and development. The thesis study was designed by considering the biopesticide properties of natural coumarin compounds and their role in the growth and development of plants. Within the scope of this study, the cytotoxic and genotoxic effects of new coumarin compounds (CT1, CT2, CT3, CT4, CT5) synthesised by expert organic chemists under laboratory conditions on the development of onion root cells were investigated. As a result of the treatment of coumarin derivative target compounds (CT1-5) in onion root tip cells with Allium test at 24, 48 and 72 hours time periods, cytotoxic effect was detected with a decrease in mitotic index due to increasing concentration. Mitotic index data proved that the highest cytotoxic effect was observed at 100 µM concentration for all compounds, while low cytotoxic effect was observed at 0.5 and 5.0 µM concentrations. When chromosomal aberrations were analysed, it was determined that CT1-5 compounds generally induced genotoxic effect in comparison with the control group, had negative effects on cell cycle proliferation, caused different types of chromosomal defects and this effect increased at high doses. When the results of cytotoxic and genotoxic experiments of CT compounds were evaluated together, it was determined that CT-4 and CT-5 compounds did not show significant toxic effects on the development of A. cepa plants at some doses. According to the data obtained in cytogenetic studies, it is thought that CT4 and CT5 compounds may be a good alternative to natural coumarin compounds, which are found in the structure of many plants in nature and have important roles in plant physiology. It is possible that CT4 and CT5 molecules can be developed as a pesticide candidate in A. cepa plant with future experimental and theoretical studies.