Güreşçilerin sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of continuous anger and anger expression styles of wrestlers according to different variables
- Tez No: 936062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; güreşçilerin sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının farklı değişkenlere göre incelenmesidir. Bu çalışmada betimsel tarama yöntemlerinden“genel tarama modeli”kullanılmıştır. Araştırma grubu, TOHM'da eğitim gören 100 güreşçi ile milli takım kamplarına davet edilen 100 kulüp güreşçisinden oluşmakta olup toplamda 200 sporcuyu kapsamaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve Özer (1994) tarafından uyarlanan“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ)”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the trait anger and anger expression styles of wrestlers according to different variables. In this study, the“general screening model”, one of the descriptive screening methods, was used. The research group consists of 100 wrestlers receiving training at TOHM and 100 club wrestlers invited to national team camps, covering a total of 200 athletes. The“Personal Information Form”developed by the researcher and the“Trait Anger and Anger Expression Style Scale (SÖÖTÖ)”adapted by Özer (1994) were used as data collection tools.