Koroner anjiyografi sırasında kullanılan kontrast maddenin biyokimyasal belirteçler üzerindeki analitik interferansları
Analytical interferences of contrast agent used during coronary angiography on biochemical markers
  1. Tez No: 936064
  2. Yazar: ELİF YALÇIN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN HUYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: İnterferans, numunedeki bir maddenin, analitin ölçüm sonucunu değiştirme etkisidir. İnvaziv koroner girişimlerin yaygın kullanımıyla birçok hasta kontrast ajanlara maruz kalmaktadır, ancak bu ajanların biyokimya test sonuçları üzerindeki interferans etkilerini değerlendiren çalışmalar yetersizdir ve daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, koroner anjiyografi sırasında kullanılan ioheksolün klinik biyokimya testleri üzerindeki analitik interferans etkilerini değerlendirmeyi ve kontrast madde kullanılan hastalarda bu testlerin sağlıklı şekilde ne zaman analiz edilebileceğine yönelik öneriler sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan çalışmaya, 20 non-ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü tanısı almış ve anjiyoplasti uygulanmamış hasta ile 90 akut koroner sendrom tanısı bulunmayan ve elektif anjiyografi planlanmış hasta olmak üzere toplam 110 hasta dahil edilmiştir. Anjiyografi öncesi, hemen sonrası ve anjiyografiden bir saat sonra alınan kan örneklerinde tam kan sayımı, biyokimyasal parametreler ve kardiyak belirteçler analiz edilmiştir. Ayrıca, anjiyografi öncesi alınan numune örneklerine farklı konsantrasyonlarda ioheksol in vitro eklenerek aynı ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ortalama yüzde değişim değerleri anjiyografi öncesi sonuçlara göre hesaplanmış ve bu değerler izin verilen toplam analitik hata, %bias, %10 sınırı ve referans değişim değerleri ile kıyaslanmıştır. İstatistiksel olarak sonuçlar arasındaki farklılıklar, tekrarlı ölçümler varyans analizi (ANOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Interference is the effect of a substance in the sample altering the measurement result of the analyte. With the widespread use of invasive coronary interventions, many patients are exposed to contrast agents. However, studies evaluating the interference effects of these agents on biochemical test results are insufficient and more comprehensive studies are needed. In this study, we aimed to evaluate the analytical interference effects of iohexol used during coronary angiography on clinical biochemical tests and to provide suggestions on when these tests can be analyzed reliably in patients using contrast material. Materials and Methods: This prospective study included 110 patients: 20 patients diagnosed with NSTEMI who did not undergo angioplasty and 90 patients without acute coronary syndrome, scheduled for elective angiography. Complete blood count, biochemical parameters and cardiac markers were analyzed in blood samples taken before, immediately after and 1 hour after angiography. Additionally, in vitro experiments were conducted by adding different concentrations of iohexol to pre-angiography blood samples, followed by the same measurements. Mean percentage changes were calculated based on pre-angiography results and compared with allowable total analytical error, %bias, 10% limit and reference change values. The differences between the results were statistically evaluated using repeated measures analysis of variance (ANOVA).