Diyabetik ayağı olan ve olmayan hastaların anti-diyabetik ilaç uyumlarının karşılaştırılması
Comparison of anti-diabetic drug compliance between patients with and without diabetic foot
  1. Tez No: 936077
  2. Yazar: DİLARA ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmamızda Diyabetes Mellitus tanılı hastalarda tedavi uyumu düzeyi, tedavi uyumunu etkileyen çeşitli özellikler, tedavi uyumunun diyabetik ayak gelişimi üzerine etkileri ve diyabetik ayak gelişimini etkileyen çeşitli özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel nitelikte ve kontrol gruplu olup, 01.08.2024-31.12.2024 tarihlerinde Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi polikliniği ve Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Su Altı ve Hiperbarik Tıp polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri diyabetes mellitus tanılı hastalar ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik özelliklerini içeren bir veri toplama formu, diyabetik ayağı olan hastalar için diyabetik ayak veri toplama formu ve Morisky-8 Maddeli İlaca Uyum Anketi(MTUÖ-8) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 26.0 for Windows kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to examine the level of treatment adherence in patients diagnosed with Diabetes Mellitus, the various factors affecting treatment adherence, the impact of treatment adherence on the development of diabetic foot, and the relationship between different factors influencing the development of diabetic foot. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional and controlled study conducted between 01.08.2024 and 31.12.2024 at the Family Medicine Department of Samsun University Faculty of Medicine, the Traditional and Complementary Medicine Center outpatient clinic of Samsun Training and Research Hospital, and the Underwater and Hyperbaric Medicine outpatient clinic of Samsun Training and Research Hospital, involving individuals aged 18 and older diagnosed with diabetes mellitus. Participants were administered a data collection form covering sociodemographic and clinical characteristics, a diabetic foot data collection form for patients with diabetic foot, and the Morisky 8-Item Medication Adherence Questionnaire(MMAS-8).