Schiff bazı esaslı yeni tip heteroleptik rutenyum(II) metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve güneş pili olarak uygulanabilirliğinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of theirapplicability as solar cells of a new type of heterolepticruthenium(II) metal complexes based on Schiff base
- Tez No: 936078
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Daha Boya duyarlı güneş pili (DSSC) uygulamasında etkinlik gösteren heteroleptik rutenyum komplekslerinin tasarlanması, sentezlenmesi ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesini kapsayan heteroleptik rutenyum kompleksleri üç farklı grup ligand kullanılarak elde edilmiştir. 1. grup; Schiff bazı, 2.grup; 2,2'-bipiridin-4,4'-dikarboksilik asit, (L8) ve 3.grup; tiyosiyanat (-NCS) olarak seçilmiş, schiff bazları bu çalışmada sentezlenmiş, diğer ligantlar ise ticari olarak temin edilmiştir. Elementel analiz (C, H, N, S), FT-IR, ICP-OES ve kütle analizi ile karakterizasyon çalışmaları yapılarak olası geometriler belirlenmiştir. Kompleks 1, 2 ve 3'ün güneş pili uygulamasında etkinlik göstermediği, kompleks 4, 5, 6 ve 7'nin ise etkinlik gösterdiği ortaya konulmuştur. Komplekslerin boya olarak uzun süreli kullanımında mikroorganizmaların üremesine elverişli bir ortam oluşturup oluşturmayacağını belirlemek üzere gerçekleştirilen antimikrobiyal aktivite çalışmaları; agar kuyu difüzyon ve MIC (minimum inhibitör konsantrasyonu) yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Komplekslerin tamamının antimikrobiyal özellik göstermesi etkin DSSC malzeme üretimi için ümit verici olarak değerlendirildiği belirlenmiştir. Bu bağlamda komplekslerin boya olarak uzun süreli kullanımında mikroorganizmaların üremesine elverişli bir ortam oluşturmayacağı hususunda önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
DahaHeteroleptic ruthenium complexes, which include the design, synthesis and investigation of antimicrobial activities of heteroleptic ruthenium complexes that are effective in dye-sensitized solar cell (DSSC) applications, were obtained using three different groups of ligands. Group 1; Schiff base, group 2; 2,2'-bipyridine-4,4'-dicarboxylic acid, (L8) and group 3; thiocyanate (-NCS) were selected, Schiff bases were synthesized in this study and other ligands were supplied commercially. Possible geometries were determined by characterization studies using elemental analysis (C, H, N, S), FT-IR, ICP-OES and mass analysis. It has been shown that complexes 1, 2 and 3 are not effective in solar cell applications, while complexes 4, 5, 6 and 7 are effective. Antimicrobial activity studies were performed to determine whether the complexes would create an environment suitable for the growth of microorganisms in long-term use as a dye, using agar well diffusion and MIC (minimum inhibitory concentration) methods. It was determined that all of the complexes were evaluated as promising for the production of effective DSSC materials with antimicrobial properties. In this context, it is important that the complexes will not create an environment suitable for the growth of microorganisms in long-term use as dyes.