17 Ağustos 1999 İzmit depremi ve çevresel etkileri
17 August 1999 Izmit earthquake and its environmental impacts
  1. Tez No: 93610
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR (YAĞBASAN)
  3. Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
17 AĞUSTOS 1999 İZMİT DEPREMİ VE ÇEVRESEL ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Alp-Himalaya tektonik kuşağı üzerinde yer alan Türkiye'de, son 100 yıl içinde meydana gelen 80 büyük depremde yaklaşık 80 000 kişi hayatını kaybetmiştir. Son olarak da; 17 Ağustos 1999'da, İzmit Körfezi yakınında, saat 03:02'de Richter ölçeğine göre 7,4 büyüklüğündeki depremde, yaklaşık 16 000 kişi hayatmı yitirmiş ve 30 000'den fazla kişi yaralanmıştır. Marmara Bölgesi'nin birçok ilini etkileyen, Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi'nin bazı illerinde hissedilen deprem, maddi ve manevi olarak büyük kayıplara neden olmuştur. Bunun yanısıra, önemli boyutlarda ekonomik ve ekolojik sorunlara da yol açmıştır. TÜPRAŞ ve AKSA Tesislerinde meydana gelen kaza, deprem sonrasında ortaya çıkan moloz problemi ve sağlık sorunları, çevresel etki boyutunu daha da artırmıştır. Bu çalışmada; deprem sonrası olası çevresel etkilerin tüm boyutlarıyla verilmesi ve daha sonraki imar ve yapılanma çalışmalarına yön verebilecek önlemlerin belirtilmesi amaçlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001025 Deprem, çevresel etki, İzmit Depremi, çevre kirliliği. 76 Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
17 AUGUST 1999 IZMIT EARTHQUAKE AND ITS ENVIRONMENTAL IMPACTS (M. Sc. Thesis) Özlem ÖZDEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Ağustos 2000 ABSTRACT In Turkey, located in Alp-Himalaya tectonic zone, approxiamately 80 000 people died in the 80 major earthquakes during the last century. The earthquake happened near Izmit Bay on 17 August 1999 at 03:02, at a magnitude of 7,4 killed nearly 16 000 and injured more than 30 000 people. This earthquake caused material and great spiritual loss by affecting many cities in Marmara Region and it was also felt by some cities in the Black Sea Region, Middle East Region and Agean Region. Moreover, it also caused big economic and ecologic problems. The great damage of the industrial plants TUPRAS and AKSA, rubble problem occurred after the earthquake and the health problems, increased the environmental impact dimension. In this study; it is aimed to give the environmental impacts of the earthquake in all dimensions and to clarify the precautions that will give direction to the development and construction studies. Science code :5001025 Key Words : Earthquake, environmental impact, Izmit Earthquake, environmental pollution. Page number :76 Adviser : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL