Deney sonuçlarının analizinde parametrik olmayan yöntemler
Nonparametric analysis of experiments
- Tez No: 93609
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
DENEY SONUÇLARININ ANALİZİNDE PARAMETRİK OLMAYAN YÖNTEMLER (Yüksek Lisans Tezi) Abdülsamet DURAKOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Bu çalışmanın amacı, faktöriyel deney analizinde homojen varyans ve normallik varsayımlannın sağlanmadığı durumlarda geçersiz olan parametrik yöntemler yerine sıra sayılarına dayanan parametrik olmayan yöntemlerin kullanılmasını tanıtmaktır. İlk olarak, konu ile ilgili çatışmalara değinilmiş sonra parametrik olmayan yöntemlerin tek-yönlü, iki-yönlü ve çok-yönlti sınıflandırmada kullanımı üzerinde durulmuştur. Uygulama ise dört farklı veri üzerinde yapılmıştır. İlk veri, tek-yönlü sınıflandırma analizi için kullanılmıştır. İkinci veri, bir kontrol grubuna karşı diğer işlem gruplarının etkisini araştırmak amacıyla kullanılmıştır. Üçüncü veri, iki-yönlü sınıflandırma analizinde her hücrede tek gözlemin olduğu durumda kullanılmıştır. Son veride yine iki-yönlü sınıflandırma analizinde ancak bu defa her hücrede eşit ve birden fazla gözlemin olduğu durumda kullanılmıştır. Deneylerin sonuçlan yorumlanmıştır. TLC YTOSffiOĞRETIM KUİUMBilim Kodu : 4060201 Anahtar Kelimeler : Tek-yönlü sınıflandırma, iki-yönlü sınıflandırma, çok- yönlü sınıflandırma, çoklu karşılaştırma Sayfa Adedi : 100 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
HI NONPARAMETRIC ANALYSIS OF EXPERIMENTS Abdfilsamet DURAKO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT The aim of this project is to introduce non-parametric procedures based on ranking of the data values in the analysis of a factorial experiment instead of parametric procedures which are invalid in the case of homogenous variance and normality assumptions are not provided. Firstly, the studies related with this subject are presented and the it was mentioned the usage of non- parametric procedures in one-way, two-way and higher-way layouts. Application is done on the four different types of data. The data are used for one-way layout. The second data are used in order to examine the effects of other treatment groups versus one control group. The third data are used in two-way layout in the case of there is only one observation in each cell. The last data is again used in two-way layout; however, in this time it is required to have equal and more than one observation in each cell. The results of the experiments are interpreted. Science Code :406020 i Key Words : One-way layout, two-way layout, higher-way layout, multiple comparison Page Number : 100 Adviser : Prf. Hamza GAMGAM