Are Visual Searches Fasters in the Case of Emotionally Threatening Targets?
Duygusal Olarak Tehdit Edici Hedefler İçin Görsel Reaksiyon Süreçleri Daha Hızlı Mı Gerçekleşmektedir?
- Tez No: 936115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERICH W GRAF, PROF. DR. MATTHEW GARNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dış dünya temsillerinin sağlam bir şekilde elde edilmesi için, nesne tanıma amacıyla çeşitli algısal mekanizmaların devreye girmesi gerekmektedir. Kamuflaj ve kenar iyileştirme (Edge Enhancement:EE) gibi teknikler, bu algısal süreçleri yanıltarak hayvan dünyasında tespit edilmekten kaçınma stratejileri olarak kullanılmaktadır. Yılan tespit teorisi (Isbell, 2006) kapsamında, bu avcı-av ilişkisinin, iki gözlü görüşün evrimindeki itici güç olduğu öne sürülmüştür. Önceki araştırmalar, öncelikli dikkat tahsisinin rehberlik eden temellerinden birinin, uyarıcının duygusal değeri olduğunu da göstermiştir. Burada, doğal ortamlarda görsel arama (search) davranışını inceleyen literatürdeki bulguları entegre etmeyi denedik. Katılımcılar, Yılan Fobisi Anketi (SNAQ) gibi klinik ölçümleri tamamladıktan sonra, yapraklar içinde gizlenmiş yılanları içeren kapsayan sanal ortamlarda (Virtual Reality) arama yaptılar. İki hipotezi ele almayı amaçladık. Yılan fobisi yüksek olan kişilerin, düşük seviyede olanlara göre daha hızlı tespit hızları sergileyeceğini bekledik. Ayrıca, bu etkinin kamuflajlı (EE) ortamlarda daha büyük olmasını bekledik. Keşif amaçlı olarak, kamuflajın ve bireysel raporlanmış ölçümlerle olan ilişkisinin analizi de yapıldı. Ana sonuçlar, yüksek düzeyde yılan fobisi olanların, düşük düzeyde olanlara kıyasla EE'nin etkinliğini bastırmada herhangi bir belirgin avantaj sağlamadığını gösterdi. Bu sonuçlara neden olabilecek sınırlılıklar ayrıntılı olarak tartışılmış, olası iyileştirmeler ve araştırma için gelecek yönlendirmeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
To achieve a robust representation of the external world, different perceptual mechanisms are involved to be submitted for object recognition. Camouflage and its related techniques, such as edge enhancement (EE), are strategies employed in the animal world to avoid detection by fooling these perceptual processes. This predator-prey relationship has been theorised, in snake detection theory (Isbell, 2006), to be a driving force behind the evolution of binocular vision. Previous research also showed that one guiding basis of prioritised attentional allocation is the affective value of the stimuli. Here, we attempted to reconcile these findings in the literature investigating visual search behaviour in naturalistic environments. Participants searched for snakes embedded in leaves in immersive virtual environments after completing a set of clinical measures including Snake Phobia Questionnaire (SNAQ). We aimed to address two hypotheses. We expected that people with heightened levels of snakephobia would exhibit faster detection speeds than those with low levels. Furthermore, we expect this effect to be larger in camouflaged (EE) environments. For exploratory reasons, camouflage and its relation to self-reported measures were also analysed. Main results showed that having high levels of snake-phobia did not create any significant advantage in terms of supressing the effectiveness of EE as opposed to that of those with low levels of snake-phobia. The limitations that may have caused these results are entirely discussed, along with possible improvements, and future directions for the research are suggested.