Özel eğitim gereksinimi olan çocukların ebeveynleri ile özel eğitim gereksinimi olmayan çocukların ebeveynlerinin bedensel duyumları abartma düzeyleri ve empatik eğilim düzeyleri açısından karşılaştırılması
The comparison in terms of somatosensory amplification levels and empathic tendency levels of parents with children who need special education and parents with children who do not need special education
- Tez No: 441248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel eğitim gereksinimi olan çocukların ebeveynleri ile özel eğitim gereksinimi olmayan çocukların ebeveynlerinin bedensel duyumları abartma düzeyleri ve empatik eğilim düzeyleri arasında fark olup olmadığının ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada Empatik Eğilim Ölçeği ve Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek, özel eğitim alan çocuğun var olup olmaması gibi değişkenler ile empatik eğilim düzeylerinde ve bedensel duyumları abartma düzeylerinde anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde ikamet eden 100 ebeveyn alınmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacı ile araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında, özel eğitim gereksinimi olmayan çocukların ebeveynlerin cinsiyetlerine ve yaşlarına göre bedensel duyumları abartma düzeyleri ve empatik eğilim düzeyleri arasında bir farklılık bulunamamıştır. Orta okul mezunu ve altı olan ebeveynlerin bedensel duyumları abartma düzeylerinin lise mezunu olan ebeveynlerin bedensel duyumları abartma düzeylerine oranla daha yüksek olduğu ve ev hanımı olan ebeveynlerin empatik eğilim düzeylerinin işçi olan ebeveynlerin empatik eğilim düzeylerine oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca çocuğu özel eğitime ihtiyaç duyan ebeveynlerin bedensel duyumları abartma düzeylerinin çocuğu özel eğitime ihtiyaç duymayan ebeveynlerin bedensel duyumları abartma düzeylerine oranla daha yüksek olduğu, ve özel eğitim gereksinimi olan çocukların ebeveynlerinin çocuklarının özel eğitime gitme süreleri arttıkça ebeveynlerin empatik eğilim düzeylerinde düşme olduğu görülmektedir.Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan uzmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal whether there is a difference or not, between somatosensory amplifıcation levels and empathic tendency levels of parents with children who need specıal educatıon and parents with children who do not need special educatıon. In this study, Empathic Tendency Scale and Somatosensory Amplification Scale were used. Variables evaluated in the study were; age, gender, education level, occupation, having a child in special education or not. It was investigated whether there was a significant difference in empathic tendency levels and somatosensory amplification levels or not. 100 parents residing in Istanbul Provincial were taken into the survey. At the same time, Personal Information Form has been created by the researcher with the aim to identify socio-demographic characteristics of individuals. In terms of age and gender, a significant difference could not be found between somatosensory amplification levels and empathic tendency levels of parents of children who did not need special education. It was observed that parents who graduated from middle school and had lower education levels than middle school had higher somatosensory amplification levels compared to parents who graduated from high school and housewife parents had higher empathetic tendency levels than working parents. Also, it was observed that parents with children who needed special education had higher somatosensory amplifıcation levels than parents with children who did not need special education and decreased empathic tendency levels of parents with children who needed special education with the increment in the duration of special education of their children.The discussion section at the end of the study includes some suggestions based on the findings for researchers, experts who work in this field and parents.