Evlilikte doyum, sosyal ilişki gereksinimi ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marriage satisfaction, social relationship need and social media use
  1. Tez No: 936151
  2. Yazar: SİBEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞKÜRE HÜLYA KARAGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin ebeveynlerinin evlilik doyumunun, sosyal ilişki gereksinimi ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırma ilişkisel desenle tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki evli bireyler oluştururken, örneklem grubunu ise Bağcılar'da yaşayan öğrencilerin ebeveynlerinden, en az 1 yıllık evli 600 birey oluşturmaktadır. Araştırmada toplamda 65 okulun 15'indeki velilere ve araştırmaya katılmaya gönüllü öğretmenlere, okul aile birliği aracılığıyla çevrimiçi olarak ulaşılmış ve veri toplama araçları uygulanmıştır. Araştırmaya katılmaya gönüllü örneklem grubuna Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Doyumu Ölçeği, Sosyal İlişki Gereksinimi Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği uygulanmıştır. Uygulama Google Forms üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler normal dağıldığından“Parametrik Testlerden”,“t-testi”ve“One Way ANOVA”testi kullanılmıştır. Bu tekniklere ilaveten korelasyon ve regresyon analizi teknikleri de kullanılmıştır. Araştırma sonucunda evlilik doyumu ile sosyal ilişki gereksinimi ve sosyal medya kullanımı arasında anlamlı korelasyon olmadığı belirlenmiştir. Sosyal ilişki gereksinimi ile sosyal medya kullanımı arasında ise pozitif yönde korelasyon tespit edilirken, sosyal ilişki gereksiniminin, sosyal medya bağımlılığını yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between marital satisfactions, social relationship needs, social media usage among a group married individuals. The study was designed with a correlational pattern, with a population comprising married individuals in the Bağcılar district of İstanbul and sample group of 600 individuals who have been married for at least one year and are parents of students living in Bağcılar. A total of 15 out of 65 schools were targeted for the research, reaching out to parents and voluntary teachers online through the parent-teacher association. A questionnaire, Marital Satisfaction Scale, The Need for Social Relationship Scale (NRS-10) and Social Media Use Scale were applied to the sample group who volunteered to participate in the research. Scales were applied to the participants via Google Forms. The study began with a missing value analysis and following an extreme value analysis, scores of measurement tools were converted into standard z scores. Since the data were normally distributed,“t-test”and“One Way ANOVA”tests were used from“Parametric Tests”. Correlation analysis was performed to determine the relationship between marital satisfaction, social relationship needs and social media use. However, a positive correlation was observed between the need for social relationship and social media use. Additionally, the need for social relationship positively predicted the social media use.