عقود تمويل المشاريع في بنك التضامن الإسلامي في اليمن وموافقتها لمعايير أيوفي الشرعية
Yemen et-Tedâmün İslâm Bankası'nda proje finansman sözleşmelerinin AAOIFI şer'î standartlarına uygunluğu
- Tez No: 936164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yemen Et-Tedâmün İslam Bankası'nda uygulanan proje finansmanı sözleşmelerini AAOIFI'nin Şer'î uyum kriterleri ışığında değerlendirmektir. Araştırmacı, Yemen Et-Tedâmün İslam Bankası'ndaki finansman sözleşmelerinin mevcut durumunu açıklamak ve bu sözleşmeleri AAOIFI'nin Şer'î uyum standartları ışığında eleştirel bir şekilde incelemek için tanımlayıcı-analitik bir teknik kullanıldı. Analiz, bankanın proje finansman uygulamalarının Şer'î normlarına uygun olduğunu sonuçlandırmaktadır. Dayanışma Bankası'ndaki müşareke ve mudarebe finansman sözleşmelerinin, müşareke ve mudarebe ile ilgili şeriat standardı hükümleriyle tamamen uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, analiz, murabahah sözleşmesinin, paralel murabahah sözleşmesinin ve kiralama satın alma sözleşmesinin genel olarak AAOIFI gereksinimleriyle uyumlu olduğunu, ancak belirli unsurların bunlarla tam olarak uyumlu olmadığını bulmuştur. Çalışma, bankayı AAOIFI standartlarına aykırı olan sözleşme maddelerini gözden geçirmeye ve İslami bankaların şeriat denetim organlarına finansman sözleşmelerini periyodik olarak değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate project financing contracts implemented at Yemen's Tadhamon Islamic Bank in light of AAOIFI's Shari'a compliance criteria. The researcher used a descriptive-analytical technique was utilized to explain the existing situation of financing contracts at the Tadhamon Islamic Bank and to critically examine these contracts in light of AAOIFI's Shari'a compliance standards. The analysis concludes that the bank's project financing practices adhere to Shari'a norms. It also demonstrates that the financing contracts through Musharaka and Mudaraba at Tadhamon Bank are fully in line with the provisions of the Shariah standard for Musharaka and Mudaraba. Furthermore, the analysis found that the murabaha contract, parallel murabaha contract, and lease-to-own contract are mainly consistent with AAOIFI requirements, albeit certain elements do not entirely accord with them. The study recommended that the bank review the terms of contracts that do not comply with AAOIFI standards. Additionally, the study recommended that the Shariah supervisory boards in Islamic banks periodically evaluate financing contracts.