تقييم مؤشرات المنافسة بين البنوك الإسلامية اليمنية
Yemen'deki İslami bankalar arasındaki rekabet göstergeleri üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 936165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M.I. MIGDAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Yemen İslam bankaları olan Tadhamon İslam Bankası, Yemen ve Bahreyn İslam Bankası, Al-Kuraimi Mikrofinans İslam Bankası arasındaki rekabet göstergelerinin değerlendirilmesini ve bu bankalar arasındaki rekabetin boyutunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Göstergeler ve veriler yıllık mali raporlar ve banka yönetimlerinden toplanan veriler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırmacı, teorik kısmı ele almak için tanımlayıcı yöntemi kullanmış ve uygulamalı kısımda rekabet göstergeleri ile ilgili verileri açıklamak ve analiz etmek için tanımlayıcı analitik yöntemi ve yıllık raporlarda bulunmayan verileri elde etmek için görüşme yöntemini kullanmıştır. Çalışmanın teorik kısmı, Yemen'in ekonomik durumunu ve Yemen İslam bankalarının 2023 yılına kadar olan gelişimini, rekabetin mahiyeti, önemi, faydaları ve türlerini, genel göstergelerin açıklanması ve türlerini içermektedir. Uygulamalı kısımda, 2019 ve 2022 yılları arasındaki veriler analiz edilerek hedeflenen bankalar karşılaştırılmıştır. Çalışma, Yemen'deki İslam bankalarının, 10 yılı aşkın süredir devam eden mevcut krizine rağmen genişleme ve yayılma halinde olduğunu, 2021 ve 2023 yılları arasında mikrofinansmana yönelik 12 İslam bankasının (bunlardan 11'i mikrofinans özel) kurulduğunu ve Al-Kuraimi Mikrofinans İslam Bankası'nın yüksek oranlarda büyüme gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışma, İslam bankalarına, araştırmacılara veri ve bilgiye erişimlerini kolaylaştırarak şeffaflık ilkesini canlandırmalarını tavsiye etmiş ve bu ilkenin bilimsel araştırmaları zenginleştirmede yardımcı olacağını belirtmiştir. Ayrıca, araştırmacılara mikrofinans özel İslam bankalarının kurulma olgusunu incelemeleri tavsiyesinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate indicators of competition among Islamic banks in Yemen: Islamic Solidarity Bank, Yemen and Bahrain General Bank, Al-Karimi Islamic Microfinance Bank. The researcher used a descriptive method to analyze the data consisting of annual financial reports and data sets obtained from the management of banks. Theoretically, the study addresses Yemen's economic situation, the emergence of Islamic banks in Yemen, and the process up to 2023. Additionally, it focuses on the definition, importance, objectives, and types of competition, as well as explaining general and specific indicators. Practically, the data of the target banks from 2019 to 2022 were analyzed and compared. The research indicates that Islamic banks in Yemen are expanding and proliferating despite the current crisis. Furthermore, it identifies an increase in Islamic bank establishments within the microfinance banking sector and observes high growth rates, particularly in the case of Al-Karimi Islamic Microfinance Bank despite its recent inception. The research concludes with various recommendations for Islamic banks. Among these, the most significant recommendation is for banks to revive the principle of transparency by facilitating researchers' access to information and data. This can assist researchers in enriching their scientific studies. Additionally, researchers are advised to examine the phenomenon of the formation of Islamic microfinance banks and focus on exploring other indicators and expanding the number of targeted banks.