دور المنظَّمات غير الربحية في تحقيق التمكين الاقتصادي لليمنيين: الهيئة الخيريَّة الإسلاميَّة العالميَّة نموذجًا
Yemenlilerin ekonomik güçlendirilmesinde kar amacı gütmeyen kuruluşların rolü: Uluslararası İslami Yardım Kuruluşu örneği
- Tez No: 936166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M.I. MIGDAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, kar amacı gütmeyen kuruluşların rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır, özellikle de Uluslararası İslami Yardım Kuruluşu deneyimini bir model olarak analiz etmeyi ve Yemenlilerin ekonomik geçimini iyileştirmekte ve istihdam fırsatları sağlamakta oynadıkları rolü açıklamayı hedeflemektedir. Ayrıca, faydalanıcıların kapasitelerini ve becerilerini artırmadaki rolünü açıklamayı, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen ekonomik güçlendirme girişimlerinin karşılaştığı zorlukları incelemeyi ve olası çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, önemli kavramları tanımlamak ve çalışmayla ilgili önemli kilometre taşlarını vurgulamak için bir açıklayıcı-tarihsel metodolojiyi kullanarak karma yöntemler yaklaşımını benimsemiştir. Ayrıca, verileri anketler aracılığıyla toplayarak ve analiz ederek bir açıklayıcı-analitik korelasyonel metodolojiyi kullanmıştır. Çalışma, kar amacı gütmeyen kuruluşların Yemenlilerin ekonomik geçimini iyileştirmede ve istihdam fırsatları yaratmada önemli bir rol oynadığını, ayrıca becerileri geliştirmede ve şekillendirmede rol aldıklarını ve ekonomik rehberlik ve danışmanlık sağladıklarını bulmuştur. Ancak, aynı zamanda bu kuruluşların finansman sıkıntıları ve faydalanıcıların ulaşılmasındaki zorluklar gibi zorluklarla karşılaştığını bulmuştur. Çalışma, kar amacı gütmeyen kuruluşların faydalanıcılar ve ortaklarla güçlü ilişkiler kurmalarını, personel gelişimine yatırım yapmalarını ve modern teknolojiyi kullanmalarını, bürokrasiyi azaltmalarını önermektedir. Ayrıca, yerel otoritelerin kuruluşlarla koordine etmelerini ve gerekli kolaylıkları sağlamalarını önermektedir. Ayrıca, çalışmanın Yemenlilerin ekonomik güçlendirme ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ilgili hassas masa ve alan araştırmaları yapmalarını ve sonuçları yaymalarını, anlayışı artırmalarını ve uygun önlemleri almak için gerekenleri yapmalarını teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the role of non-profit organizations, with a focus on analyzing the experience of the International Islamic Charitable Organization as a model, in improving the economic livelihoods and providing employment opportunities for Yemenis. Additionally, it aims to elucidate their role in enhancing the capacities and skills of beneficiaries, studying the challenges facing the economic empowerment initiatives undertaken by non-profit organizations, and providing possible solutions and recommendations. The study adopted a mixed-methods approach, including a descriptive-historical methodology to describe important concepts and highlight key milestones related to the study. It also utilized a descriptive-analytical correlational methodology by collecting data through surveys and analysis. The study found that non-profit organizations play a significant role in improving the economic livelihoods of Yemenis and creating employment opportunities, as well as in developing and refining skills, and providing economic guidance and counseling. However, it also found that these organizations face challenges such as funding shortages and difficulties in reaching beneficiaries. The study recommends that non-profit organizations build strong relationships with beneficiaries and partners, invest in staff development, and utilize modern technology, while reducing bureaucracy. It also recommends that local authorities coordinate with organizations and provide necessary facilitations. Furthermore, the study urges researchers to conduct precise desk and field research related to the economic empowerment of Yemenis and non-profit organizations, and to disseminate the results to enhance understanding and take appropriate actions.