دور المصارف الإسلاميَّة في تعزيز الشمول المالي في اليمن: بنك الكُريمي للتمويل الأصغر الإسلامي أنموذجًا
Yemen'de finansal katılımın teşvik edilmesinde İslami bankaların rolü: Al-Kuraimi İslami Mikrofinans Bankası
- Tez No: 936168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M.I. MIGDAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanmasında ve yoksulluk ile işsizliğin azaltılmasında finansal kapsayıcılığın önemini ele almıştır. Çalışma, İslami bankaların finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırmada izledikleri mekanizmaları anlamak ve özellikle Al-Kuraimi İslami Mikrofinans Bankası olmak üzere İslami bankaların Yemen'de finansal kapsayıcılığı teşvik etmedeki ana rolünü değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışma, araştırma konusunu analiz etmek için betimleyici ve tümdengelimli bir yaklaşım izlemiş ve seçilen örneklemden bilgi toplamak için anket kullanmıştır. Çalışma, İslami bankaların finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırdığı ve şeffaflık, adalet ve uygun finansmanla karakterize edilen hizmetler sunarak bu hizmetlerin kullanımını teşvik ettiği sonucuna varmıştır. Ayrıca, çalışma İslami bankaların, bankacılık hizmetlerini sunmada kalite standartlarına bağlılıklarıyla finansal hizmetlerin kalitesini artırmaya katkıda bulunduğunu belirtmiştir. Çalışma, Yemen hükümetinin finansal kapsayıcılığı destekleme rolünü güçlendirmesi için ulusal bir strateji geliştirmesi, destekleyici altyapı ve yasal çerçeve sağlaması, Bankacılık Araştırmaları Enstitüsü ve Merkez Bankası arasında finansal eğitim planı hazırlamak için iş birliği yapması ve İslami bankaların hizmetlerini genişletmek ve toplumun tüm kesimlerine ulaşmak için koordinasyon sağlaması, özellikle düşük gelirli insanlar, gençler ve kadınlara odaklanılması gerektiğini önermiştir.
Özet (Çeviri)
This study addressed the importance of financial inclusion in achieving economic and social development and reducing poverty and unemployment. The study aimed to understand the mechanisms followed by Islamic banks in facilitating access to financial services, and to evaluate the main role of Islamic banks, especially Al-Kuraimi Islamic Microfinance Bank, in promoting financial inclusion in Yemen. The study followed a descriptive and deductive approach to analyze the topic of the study, using a questionnaire to collect information from the selected sample. The study reached several conclusions, the most prominent of which is that Islamic banks contribute to facilitating access to financial services and encourage their use by offering services characterized by transparency, justice, and appropriate financing. Additionally, the study concludes that Islamic banks contribute to improving the quality of financial services through their commitment to quality standards in delivering banking services. The study recommends strengthening the role of the Yemeni government in supporting financial inclusion by developing a national strategy, providing supportive infrastructure and legal framework, cooperating between the Institute of Banking Studies and the Central Bank to prepare a financial education plan, and coordinating to expand the services of Islamic banks and reach all segments of society, with a focus on low-income people, youth and women.