التعاقد بسعر متغيّر في مجال التصنيع: دراسة فقهية اقتصادية
Üretim sürecinde değişken fiyat üzerinden yapılan sözleşmeler: Fıkhi ve iktisadi bir çalışma
  1. Tez No: 936172
  2. Yazar: NASSER NAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEYTEM HAZNE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Ekonomi, Hukuk, Religion, Economics, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Üretim, günümüz kalkınmasının temelidir. Bu çalışma, piyasa fiyatı risklerinden korunmada etkinlik sağlayan, anlaşma üzerine belirlenen değişken fiyatla sözleşme yaparak imalat alanında yatırımı kolaylaştırmaya yönelik İslam hukukundan kaynaklanan çözümler sunmayı amaçlamaktadır. dalgalanmalar ve kredi riskleri. Çalışma, kavramların ve terminolojinin tanımlanmasında betimleyici yaklaşımı ve bu tür sözleşmelerin ve yükümlülüklerin geçerliliğini ve meşruiyetini doğrulamak için şeriat delillerine ve onun titizlik ve çıkarım ilkelerine dayanarak tümdengelimli veya tümdengelimli yaklaşımı benimsemiştir. Şu sonuca vardı: Piyasa ve kredi risklerinin ana kaynağını oluşturan değişken maliyetlerin hesaplanmasına yönelik yöntemlerin çeşitliliğine dayanan, nesnel temellere dayalı, anlık veya ertelenmiş değişken fiyat üzerinden sözleşme yapılmasına izin verilmektedir. Şunları önermektedir: İslami bankalar aracılık rolünden uzaklaşarak sanayi ve yenilik alanlarında doğrudan yatırıma yönelmeli, endüstriyel varlıklara sahip olarak birikimli olarak zenginlik oluşturmalı ve İslami bankacılığı gerçekleştirmek için şubelerinin dünya çapında yayılmasından faydalanmalıdır. Düşünce ve uygulamada mükemmellik sağlamak ve faaliyet gösterdiği toplumların gelişimine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Manufacturing is the basis of development in the present era. This study aims to provide solutions stemming from Islamic jurisprudence to facilitate investment in the field of manufacturing, through contracting at a variable price marked upon agreement, which provides efficiency in hedging the risks of market price fluctuations and credit risks. The study adopted the descriptive approach in defining concepts and terminology, and the deductive or deductive approach in verifying the validity and legitimacy of this type of contracts and obligations, based on Sharia evidence and its principles of diligence and deduction. It concluded: It is permissible to contract at an immediate or deferred variable price based on objective foundations based on the diversity of methods for calculating variable costs, which constitute a main source of market and credit risks. It recommends: Islamic banks shift away from the role of intermediaries and embark on direct investment in the fields of industry and innovation, owning industrial assets and building wealth cumulatively, and benefiting from the spread of their branches around the world in order to achieve Islamic banking excellence in thought and practice and contribute to the development of the societies in which it operates.