التعويض عن التضخم في الأقساط المؤجلة في التمويل العقاري من منظور الاقتصاد الإسلامي: السوق العقاري التركي أنموذجا
İslam iktisadı açısından gayrimenkul finansmanı taksitlerinde enflasyonun telafisi: Türkiye gayri menkul piyasası örneği
  1. Tez No: 936173
  2. Yazar: MERYEM AWAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAID ALAZAKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki gayrimenkul piyasasını etkileyen çeşitli zorlukları ve fırsatları ele almaktadır, özellikle de bu dinamik piyasada finansal enflasyonun etkilerine odaklanmaktadır. Çalışma, Türkiye'deki bazı devlet gayrimenkul şirketleri tarafından enflasyonla başa çıkmak için benimsenen tazminatın hukuki sonuçlarını araştırmakta ve Türk bağlamına uygun çözümler bulmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, gayrimenkul piyasasında faaliyet gösteren bireyler ve şirketlere faydalı olacak pratik ve uygulanabilir içgörüler sunmaktadır. Bu tezin amacı, Türk ekonomisindeki enflasyonu ve nedenlerini açıklamanın yanı sıra enflasyonun gayrimenkul piyasası üzerindeki etkilerini ve potansiyel tedbirleri belirtmektir. Türk gayrimenkul piyasasındaki enflasyonla başa çıkma konusunda, araştırma, Şeriat'a uygun gayrimenkul finansmanının sağlanmasının meşru ve etkili bir çözüm olabileceğini göstermektedir. Bu tür finansman, bireylerin ve yatırımcıların faizlere başvurmadan gayrimenkul fırsatlarından yararlanmalarına olanak tanıyan çekici bir alternatif olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research addresses various challenges and opportunities affecting the real estate market in Turkey, with a specific focus on the impact of financial inflation on this dynamic market. The study investigates the legal implications of compensation, a solution adopted by some government real estate companies in Turkey to address inflation, aiming to find solutions that align with the Turkish context for tackling inflation-related issues. This study provides practical and applicable insights benefiting individuals and companies operating in the real estate market. The aim of this thesis is to elucidate inflation and its causes in the Turkish economy, as well as to outline the effects of inflation on the real estate market and potential remedial measures. Regarding addressing inflation in the Turkish real estate market, the research demonstrates that providing Sharia-compliant real estate financing can be a legitimate and effective solution. This type of financing allows individuals and investors to benefit from real estate opportunities without resorting to interest, making it an attractive alternative that aligns with Sharia principles.