أثر الجوانب الأخلاقية والاجتماعية في العلاقات المملوكية العثمانية وزوال دولة المماليك 1481ـــ 1517م
Ahlâki ve sosyal faktörlerin Memlûk-Osmanlı ilişkilerine ve Memlûk Devleti'nin yıkılışına etkisi (1481-1517)
- Tez No: 936171
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HARB
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Ahlak unsuru, toplumların hayatta kalmasında, devamlılığının, başarısının ve diğer milletler ve toplumlar arasında farklılaşmanın sağlanmasında en önemli temel unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. İslam, ırk, cinsiyet, renk, maddi durum ve hatta din ne olursa olsun ahlakı mükemmelleştiren, insanlığı onurlandıran ve haklarını koruyan bir dindir ve Memluk devletindeki ahlaki ve sosyal yozlaşmanın da bunda rol oynadığına şüphe yoktur. Toplumun ve temel direklerinin içeriden parçalanmasında, komşu devletlerle dış ilişkilerinin bozulmasında, ayrıca Müslümanların gönlündeki yüce ve prestijli konumunu kaybetmesinde büyük rol oynamıştır. İslam egemenliğinin ve Abbasi Halifeliğinin sembolü,Ancak Memlüklerin ahlakının bozulması, toplumlarda adaletsizlik, zulüm, ırkçılık, sınıfçılık, ekonomik ve ahlaki krizlerin tezahürlerinin yaygınlaşmasıyla bu durum değişti. Portekiz ve İspanyol istilası tehlikesi ve Şii Safevi dalgasının yaygınlaşması, tebaanın kötü tarımdan muzdarip olmasına ve gözlerini Romalıların topraklarındaki Osmanlı fatihlerine ve mücahitlerine dikmesine neden oldu.Özellikle Konstantinopolis'in fethinden sonra itibarlarının artması, iki ülke arasında nifak, çatışma ve sınır anlaşmazlıklarının belirtilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, aralarındaki diplomatik ilişkiler ilgisizlik, yabancılaşma ve ihtiyatlı ve ihtiyatlı bir barış arasında istikrarsız kaldı. Ta ki iki ülke arasında, Osmanlılar lehine sonuçlanacak bir silahlı çatışmayla sonuçlanıncaya kadar, Osmanlılar Levant ve Mısır, Hicaz ve Yemen üzerinde yetkilerini genişletmiş ve bu transferle tüm İslam dünyasında liderlik elde etmişlerdi. MS 1517 yılında Çerkes Memlük devletinin yıkılmasından sonra İslam Halifeliği onlara devredildi. Araştırmacı, bu ahlaki ve sosyal faktörleri ve sonuçlarını betimleyici analitik tarihsel yaklaşıma göre incelemeye ve bunların Memluk devletinin yozlaşması ve zayıflığı üzerindeki etkilerini ve Osmanlılar ile aralarındaki çatışmanın nedenlerinin işaretlerini açıklamaya karar Verdi MS 1517'de Memluk Devleti'nin yıkılıp halifeliğin Osmanlı'ya dönüşmesinden sonra bu olayların İslam milleti üzerindeki etkisinin boyutu ve genel olarak İslam ve dünya tarihinin gidişatını değiştirmesi ve bu olayların en önemlilerinden biri. Çalışmanın bulguları, güvenilirlik ve ahlaki istikrar unsurunun her toplumun ve devletin hayatta kalmasının temeli olduğu ve ahlaki yozlaşmanın tüm belirtilerinin, bir süre sonra bile devletlerin zayıflığının ve çöküşünün habercisi olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The element of morals is one of the most important elements in the survival of societies and ensuring their continuity, success and distinction among other nations and societies, and the importance of morals in Islam has been evident from the first glance in the revelation and the Sunnah, Islam is a religion of perfection of morals and honoring humanity and preserving its rights, regardless of race, sex, color, material condition and even religion, and there is no doubt that moral and social corruption in the Mamluk state had a major role in the disintegration of its society and its pillars from the inside, as well as the corruption of its foreign relations with the neighboring country, in addition to losing its prestigious position in the hearts of Muslims, as it represented the symbol of Islamic sovereignty and the Abbasid Caliphate. However, all this has changed after the morals of the Mamluks were corrupted and injustice, oppression, racism, classism and manifestations of economic and moral crises spread in their society, as their inability to defend the Islamic nation and protect its citizens from the danger of the Portuguese and Spanish invasion and Shiite Safavid Extension was shown, which made the their followers turn their eyes from them to the Ottomans conquerors Mujahideen in the country of Rome, especially after their reputation was claimed after the conquest of Constantinople, which led to the emergence of signs of discord, conflict and border disputes between the two countries, and remained Diplomatic relations between them fluctuated between apathy, estrangement and peace lined caution and anticipation, until it ended in armed conflict between the two countries, decided in favor of the Ottomans, where they extended their authority to the Levant, Egypt, Hijaz and Yemen, and brought them together the leadership of all the Islamic world with the transfer of the Islamic Caliphate to them after the demise of the Circassian Mamluk state in 1517 AD. The researcher decided to study these moral and social factors and their appendices according to the historical, analytical and descriptive approach, and to show their impact on the corruption and weakness of the Mamluk state and the signs of the causes of conflict between them and the Ottomans, and the extent of the impact of these events on the Islamic nation and change the course of Islamic and world history in general after the demise of the Mamluk state and the transformation of the caliphate to the Ottomans in 1517 AD, and one of the most important results of the study is that the element of credibility and moral stability is the basis for the survival of every society and state, and that all signs of moral corruption are foreboding the weakness and demise of states, even after a while.