دور نظام الزكاة في التمكين الاقتصاديدراسة منهجية وتصور مقترح
Zekat sisteminin ekonomik güçlenmedeki rolü- metodolojik bir çalışma ve önerilen bir görselleştirme
- Tez No: 936186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, zekât fonlarını üretim ve yatırım araçlarını finanse etmeye yönlendirerek ve bunların yoksulluğu ve işsizliği azaltma ve kendi kendine yeterlilik ve ekonomik güçlenme elde etme yeteneklerini sağlayarak ekonomik güçlenmenin sağlanmasında zekâtın rolünü incelemeyi amaçladı Bunu başarmak için araştırmacı, zekât fonlarından ekonomik güçlendirme elde etme olasılığına ulaşmak amacıyla bu bilgileri analiz etmek ve düzenlemek için tümdengelimli analitik yaklaşıma ek olarak tümevarımcı tanımlayıcı yaklaşımı izledi. Çalışma, en önemlileri olan bir dizi sonuca ulaştı: Zekât sisteminin etkili bir şekilde uygulanması, zekât fonlarını yatırıma ve iş fırsatları sağlamaya ve bireylerin beceri ve yeteneklerini geliştirmeye yönlendirerek ekonomik gücün artmasına katkıda bulunur, bu da işsizliğin ve yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunur. Ulaştığım en önemli konu, savunmasız grubun ekonomik olarak güçlenmesini sağlamak için zekât fonlarının kullanılmasına yardımcı olan ve onların becerilerini geliştirmek için çalışan ve zekat fonları aracılığıyla onlar için yeterli ve yeterli olacak şekilde projeler üreten merkezler ve kurumlar kurma ihtiyacıdır. Bağımsızdır ve böylece yoksulluğun üstesinden gelir ve ekonomik güçlenme elde eder.
Özet (Çeviri)
This study aimed to review the role of applying the zakat system in achieving economic empowerment by reducing unemployment and poverty, combating hoarding, and encouraging investment. To achieve this, the researcher followed the descriptive and analytical approach, and the study reached a set of results, the most important of which are: The zakat system works to achieve economic empowerment, in the case of the existence of a law requiring the payment of zakat, in addition to exploiting and employing zakat funds in a more efficient manner. Zakat also contributes to stimulating investment by paying savings towards various investment avenues. Zakat discourages the tendency to hoarding by collecting it, because hoarding money and idling it exposes it to erosion. It has been shown that there is A negative view at the present time towards the reality of the role of Zakat in achieving economic empowerment in Islamic societies, due to the absence of institutional work for Zakat, and the ineffectiveness of the institutions that collect, spend and manage Zakat. The study reached a set of recommendations, the most important of which are: the necessity of strengthening the role of the zakat system in achieving economic empowerment, through establishing a zakat institution that mimics the social security institutions in most Islamic countries, called the“Zakat Foundation for Economic Empowerment”to manage zakat funds, taking into account the principles of transparency, disclosure, and good governance, and that The institution has legal personality, financial and administrative independence, and full legal capacity to undertake all actions and actions necessary to achieve the purposes for which it was established.