تقييم المسؤولية الاجتماعية لدى المصارف الإسلامية في سورية
Suriye'deki İslami bankaların sosyal sorumluluğunun değerlendirilmesi
- Tez No: 936185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DUGHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmanın problemi Suriye'deki faizsiz bankacılık sektöründe sosyal sorumluluğun uygulanması gerçeğini araştırılmasıdır. Yıllık mali raporlarında açıklananları üzerinden araştırmaktır. Bu araştırmayla, bir yandan Suriye'deki İslami bankaların sosyal sorumluluğa verdikleri önemi göstermeyi, diğer yandan da paydaşlara yönelik sosyal sorumluluk konusundaki taahhütlerinin boyutunu değerlendirmeyi hedefliyoruz. Değerlendirmemizde sosyal kimlik endeksini esas alarak betimleyici analitik yaklaşımı kullandık ve Çalışmanın sonuçları, Suriye İslami bankalarının sosyal sorumluluk konusunda en önemli üzere birçok nedenlerden dolayı bir eksiklikler olduğunu gösterdi. Bu bankalar için Savaş koşullarının Suriye toplumuna dayattığı asıl zorluklar, ardından da öncelik sırasını değiştiren Corona salgını geliyor. bu bankalar için öncelik sırasını değiştirdi. Çalışma, İslami bankaların sosyal sorumluluk konusunda ihmalkâr olmalarına rağmen, ellerindeki imkanlar dahilinde toplumlarıyla iletişim kurmaya istekli oldukları sonucuna varmıştır. Çalışmada Suriye İslami bankalarının bundan sonradaki aşamada varlıklarının özü ve özü olan sosyal sorumluluğa daha fazla öncelik vermeleri ve bu bankaların sosyal sorumluluk performanslarını sosyal medyanın etkinliğini ve kalitesini artıracak şekilde düzenlemeleri önerildi. Sorumluluk uygulaması onun toplumunda.
Özet (Çeviri)
The problem of the study is to search for the reality of practicing social responsibility in the Islamic banking sector in Syria through what it discloses in its annual financial report. Through this research, we aim to show the importance that Islamic banks in Syria attach to social responsibility on the one hand, and to evaluate the extent of their commitment to their social responsibility towards stakeholders on the other hand. In our evaluation, we relied on the social identity index and used the descriptive analytical approach. The results of the study indicated that there is a deficiency in the social responsibility of Syrian Islamic banks, due to several reasons, the most important of which are the real difficulties imposed by the conditions of war on Syrian society, followed by the Corona pandemic, which changed the order of priorities for those banks. The study concluded that, although Islamic banks were keen to communicate with their community within the capabilities available to them. The study recommended that Syrian Islamic banks in the upcoming stage give greater priority to social responsibility as the nucleus and essence of their existence. It also recommended that these banks organiz their performance of their social responsibility in a way that increases the effectiveness and quality of social responsibity practiced in their society.