أثر استخدام الدراما التعليمية في تدريس قواعد النحو العربي
Arapça gramer kurallarιnιn öğretiminde eğitici drama kullanımının etkisi
- Tez No: 941239
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırma, eğitici dramayı kullanmanın önemini ve ana dili Arapça olmayan öğrencilerin Arapça nahiv öğreniminde, özellikle de gramer, sarf ve imla bölümlerinde, bilişsel başarılarını geliştirmedeki rolünü incelemektedir. Özellikle sarf, nahiv ve el-imlâ konularının öğrenme ve öğretim süreçlerindeki etkisine odaklanmaktadır. Bu doğrultuda, araştırmada belirlenen sarf, nahiv ve el-imlâ konularının eğitici drama yöntemiyle öğretilmesinin, ana dili Arapça olmayan öğrencilerin dil öğrenme kazanımları üzerindeki etkisini değerlendiren deneysel bir yöntem izlenmiştir. Araştırma, beş giriş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Arapçanın önemi, öğrenimi ve özellikle drama yöntemiyle öğretimi ele alınmıştır. Birinci bölümde, araştırmanın planı ve problemi incelenmiş, ardından önceki çalışmalar değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise araştırmanın teorik çerçevesini oluşturan iki temel konu ele alınmıştır: biri drama yöntemiyle öğrenme, diğeri ise ana dili Arapça olmayanlara dilbilgisi öğretimi. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi ve uygulama süreçleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde araştırmanın bulguları sunulmuş, beşinci ve son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilerek yorumlanmıştır. Bu değerlendirme iki başlık altında yapılmıştır: ilk araştırma sonuçlarının analizi, ikincisi ise bu sonuçlara dayanarak eğitim- öğretime yönelik önerilerin sunulmasıdır. Uygulamalı araştırmaya, deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmış 50 erkek ve kız öğrenci katılmıştır. Bu gruplar deney grubu 28; kontrol grubu da 22 kız ve erkek öğrenci olmak üzere Ahmet Yesevî İmam Hatip Okulu sekizinci sınıf öğrencilerinden oluşmuştur. Bu alan çalışması, Kilis vilayetindeki söz konusu okulda 2024-2025 öğretim yılı birinci dönem yaklaşık olarak ix iki ay uygulanmıştır. Çalışmanın değerlendirmesinde ulaşılan sonuçların başında, eğitici drama yoluyla yapılan eğitimin öğrencinin zihnini canlandırdığı, bilgiyi hızlı ve tam olarak anlayıp özümsediği, maddi bir zorluk çekmeden ve usanmadan öğrenip uzun süre aklında tutmasına yardımcı olduğu hususu yer almıştır. Bu da bilginin kolayca düzenlenmesini, erişimini kolaylaştırmakta ve az bir gayretle en güzeline ulaşım sağlamaktadır. Bu nedenle Arapça gramerinin ana dili Arapça olmayan kişilere etkin ve kalıcı bir şekilde öğretilmesi için öğrenme ve öğretme metodu olarak kullanılması tavsiye edilmiştir. Özellikle sarf, nahiv ve imlanın, öğrenme üzerindeki etkisi nedeniyle zihinde kelimeler yoluyla konuşmayı düzenleme, cümle ve cümle kurma, uygulama, anlama ve iletişimdeki etkisi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research deals with the importance of using educational drama and its effective role, first in developing cognitive achievement-among the non-native students- in the field of learning and teaching Arabic grammar-, especially in grammatical, morphological, and orthographic terms; and second in evaluating the way educational drama is suitable to their aptitude and learning. The research has taken the experimental approach as a way to address the topics of grammar, morphology, and spelling, with a focus on educational drama and the extent of its impact on the cognitive achievement by non-native speakers learning the Arabic language. The research is divided into an introduction and five chapterp. The introduction lays an emphasis on the Arabic language, and teaching it, especially by using educational drama. The first chapter is of two sections, with the first section stating the plan of the research and dealing with the problems; while the second bringing in previous studies of the subject. The second chapter brings in the the oretical framework of the study, in the form of two main sections, the first section is the use of educational drama; while, the second section brings in the recommendations and proposals of the study in light of its resultp. The experimental study is implemented in a way as to include 50 male and female students, dividing them into two groups: The experimental group (28 male and female students); and the standard group (88 male and female students), who are in their eighth grade in the middle school in Killis, at Ahmed Yasavi School Imam Khatib School, during two months, in the first semester of the year 2024-2025. Among the results reached by the study-after the assessment- is that the method of using the educational drama is one of the most modern xi methods which stimulate the student's mind and help him assimilate information quickly and fully and with less boredom and difficulty of comprehending the study material. This research recommends the method of using educational drama in the lessons of learning and teaching grammar because of its great influence on the non-native student, enabling him to acquire the second new language, especially grammar, morphology, and spelling as basic in making a good organization and clarity, on the level of using the word and sentence, construction, application, understanding, and communication.