أثر القواعد النَّحوية والبلاغية في الترجيحِ الفقهي في مسائلِ الطهارةِ
Arap grameri ve belagatinin taharet konusunda fıkhî tercihlere tesiri
  1. Tez No: 469847
  2. Yazar: ZEYAD HUSHAM MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Arap Grameri ve Belagatinin Taharet Konusunda Fıkhî Tercihlere Tesiri: Nahiv ve belagat bilimleri dinî bilimlerden, bunlardan biri de fıkıhtır, nitekim nahiv ve belagat çalışmaları sırasında fıkıhçılar ve metotları bundan etkilenmiştir. Bu çalışma, bir yandan nahiv ve belagat diğer yandan fıkıh biliminin verimli şekilde kaynaşmasını araştırmayı ele almaktadır. Çalışılan konunun tabiatı, bu araştırmayı bir giriş, iki bölüm bir sonuç bir de araştırmamda başvurduğum kaynaklar olmak üzere ele alınmasını gerektirmiştir. Giriş; çalışmanın başlangıç kısmını ele almıştır. Burada, bu konuyu seçmemin sebepleri, araştırmanın amacı, önemi, sorunları ve biraz da nahiv ve belagat bilimlerinin oluşumu ve gelişmesi, fıkıh ve tefsir bilimleriyle ilişkilerini ele aldım. Bu ilişkileri açıklayan uygulamalı bazı örnekleri de sunmayı ihmal etmedim. Birinci Bölüm: Nahiv kurallarından etkilenen bir kısım fıkıh meselelerini içermektedir. Burada harflerin manaları, çeşitleri hakkında teorik bir çalışma yaptık; fıkıhçıların ve nahivcilerin üzerinde birleşikleri konuları tercih ettik. Bu araştırmada ele aldığımız harfler şunlardır: (الى) Sonucu bildirmek amacıyla kullanılan bir atıf edatı, başka anlamlarda da kullanılabilmektedir. ((الباء Bir harf-i cerdir (çekim harfidir) birden fazla manası bulunmaktadır, çoğu kez mananın aslından sayılan bitişik bir harftir. (الواو) Bir bağlaç edatıdır, anlamı ise genel bir bağlaçtır. Ancak deliller onun abdest sırasında sıralamaya uyulmasını tercih etmeyi sağlayan bir harf olduğunu gösterir. (مِن) Bir harf-i cerdir (çekim harfidir), pek çok manası bulunmaktadır, bunların çoğu da manaların aslı olan amaca ulaşılmasıdır. (اللام) Bir harf-i cerdir (çekim harfidir), pek çok manası bulunmaktadır. Bu manaların aslı da zamandır. Yani; onları iddet zamanlarında boşayın, gibi. (لولا) Kendisinden sonra gelen iki cümle de olumlu ise, olumsuzluğuna işaret eden bir harftir. (أي) Cümle içerisinde pek çok yerde geçen bir isimdir, daha çok koşul ve soru edatı şeklinde kullanılır. Koşul olarak kullanıldığında genelleme anlamında kullanılır. İkinci Bölüm ise; Belagat kurallarından etkilenen fıkhî meseleleri araştırmaları içermektedir. Bu uygulamalı meseleleri teorik meseleler dönüştürmeyi ele almaktadır. Bu çalışma esnasında; fıkıhçılar ve dilcilerin üzerinde birleştikleri, mecazın anlamı, çeşitleri pek çok fıkhî meselelerin oluşumundaki rolünü tercih ederek ele aldım. Zira Kur'an-ı Kerim en güçlü ve açık ifadelerle anlatılmalıdır. Araştırmanın bu bölüm, sonuçlar, tavsiyeler ve araştırmanın birinci ve tali kaynakları ile sonuçlanmaktadır. Enahtarlar: Taharet, Akli delili, Nakli delili, tercih.
Özet (Çeviri)
Knowledge of grammar and rhetoric including jurisprudencehave been affected by science of law, through the study of the impact of rhetorical and grammatical rules to some jurists terms and their beliefs. This research included studying the fruitful interaction between sciences of grammar and rhetoric on the one hand, and jurisprudence on the other.Nature of the material imposed studying search division to the entrance and two chapters and a conclusion, and the sources which adopted in my research that this: The entrance has included an introduction of the study. I spoke about the reasons for Choice of subject, the objective of the study, the importance of the study and its problem and About the genesis of sciences of grammar and rhetoric, and their development, and their relationship to knowledge of jurisprudence and interpretation, I have offered some practical models that explain this relationship. The first chapter it has included a number of doctrinal issues affected by grammatical rules, I have presented studding of theory about letters meanings, her types, and suggested to the consensus of scholars and grammarians. The letters addressed by the research are: (To) conjunctive purpose, the end goal has borrowed other meanings. (By) preposition, it is more than one meaning, the mostly due to Embed, which is the origin of her meanings. (And) conjunctive purpose, means absolute symbols combination, but the evidence shows the necessity odds arrangement between the members of ablution. (From) preposition, it has several meanings, mostly due to the starting end, which is the origin of sense. (Without) excluding the existence, if the sentences after this letter come positives. (To) dragged him many glitter letter, and the origin of these meanings time. (Which) The name comes in speech on several meanings the best known of the requirement and the question, if the requirement stated Commons. The second chapter: it has involved the study of doctrinal issues affected by the rules of rhetoric, it has made those applied theoretical study, dealt with through which the concept of metaphor, her types, and its role in the construction of many of the doctrinal issues, and suggested to the consensus of the scholars and the people of the language, Because the Koran should that carries on stronger-faceted eloquently. Then it concluded the study findings, recommendations, and search references and sources