Evlerde kullanılmayan ilaçların yönetimi ile ilgili farkındalığın değerlendirilmesi
Evaluation of awareness regarding the management of unused medications at home
  1. Tez No: 936203
  2. Yazar: CEREN TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma, evlerde kullanılmayan ilaçların yönetimiyle ilgili toplumun farkındalığını ölçmek amacıyla yapılan kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Gereç ve yöntem: Çalışma, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.11.2024-31.01.2025 tarihleri arasında yürütülmüş ve 380 katılımcıyla tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan 24 soru ve ifadeden oluşan anket formu ile 01 Kasım 2024-31 Ocak 2025 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran katılımcılarla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Formda katılımcıların sosyodemografik bilgileri, evlerinde fazladan ilaç bulunup bulunmadığı, hangi miktarda bulunduğu, bu ilaçları nasıl değerlendirdikleri şeklinde soru ve ifadelerden oluşmaktadır. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Niteliksel değişkenler için sayı ve yüzde analizleri, niceliksel değişkenler için minimum, maksimum, ortalama, standart sapma ve medyan analizleri yapıldı. Karşılaştırmalar Ki-Kare analizi ile yapıldı. Anlamlı bulunan karşılaştırmalarda anlamlılığın hangi değişkenler arasında olduğunu saptamak için Bonferroni düzeltmeli sütun oranlarının karşılaştırılması analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a cross-sectional and descriptive research conducted to measure public awareness regarding the management of unused medications at home. Materials and Methods: The study was conducted at Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between November 1, 2024, and January 31, 2025, and was completed with 380 participants. Data were collected using a questionnaire form prepared by the researcher, consisting of 24 questions and statements, through face-to-face interviews with participants visiting the Family Medicine Clinic of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital during the specified period. The form included questions and statements about the sociodemographic characteristics of the participants, whether they had excess medications at home, the quantity, and how these medications were managed. The data were analyzed using SPSS 22.0 software. Frequency and percentage analyses were performed for qualitative variables, while minimum, maximum, mean, standard deviation, and median analyses were conducted for quantitative variables. Comparisons were made using Chi-Square analysis. Bonferroni-corrected column proportion comparison analyses were applied to identify significant differences between variables in the comparisons deemed significant.