عقد الاستجرار وتطبيقاته المعاصرة في المصانع النسيجية في حلب
Halep'teki tekstil fabrikalarında istijrâr akdi ve bunun çağdaş uygulamaları
  1. Tez No: 936202
  2. Yazar: NADRA KHALOUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD GHAİTH MAHAINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Religion, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, küresel krizler ışığında tekstil endüstrisindeki bir İsticrar Akdinin bazı sorunlarına dikkat çekti. Çalışmada bir İsticrar Akdinin sanayici ve tacirlerle yapılan satış işlemlerinde gerekli olan önemli sözleşmelerden biri olduğu görülmektedir. Çalışmada bir İsticrar satmanın anlamı ele alınmış ve genel bir bakış sunulmuştur. Bu sözleşmeyi ve tekstil fabrikaları üzerindeki etkisini incelemek için, en önemlisi bir İsticrar Akdinin hukuki açıdan tanıtılması, diğer sözleşmelerden ayrılması ve tekstil sektöründe bir İsticrar Akdinin en belirgin şartlarından bahsedilmesi , hukuki hükmünün bilinmesi ve bir İsticrar sözleşmesinin ele alınmasından kaynaklanan hukuki sorunların bilinmesi olan hedefler belirlenmiştir.ve bir İsticrar Akdinin yanlış uygulanmasından kaynaklanan sorunları önlemek için meşru teklifler sunar. Bu hedeflere ulaşmak için, çalışma, fabrika yöneticilerinden uzman uzmanlarla, karşılaştıkları en önemli sorunları bulmak, uygun Şeriat çözümleri bulmalarına yardımcı olmak için görüşme yöntemini kullanarak tümevarımsal analitik yaklaşıma dayanıyordu. Hukuki hukuki çözümler çalışmasının bulguları, İslam iktisadı alanında uzmanlaşmış Şeriat alimlerine, çalışmanın bulguları hakkındaki görüşlerini duymaları için sunuldu. Tezte, bir İsticrarın satışının, eski fakihler tarafından tanınan eski bir satış olduğu sonucuna varılmıştır. Satıcıdan malları ve ihtiyaçları azar azar almak ve ondan sonra ödemek esasına dayanır. Ve terimin girdiği satışlara girdiğini. Bir İsticrar sözleşmesi, içinde birçok şartın bulunduğu, yüklenicilerden birinin veya her ikisinin menfaatlerinin çeşitliliğine göre değişen, her şartın kendine özgü bir hükme bağlandığı sözleşmelerden biridir. Çalışma, para birimlerinin büyük oynaklığı ışığında, alternatif çözümlerden vazgeçilebilirse bir İsticrarın satılmasını önermemekte ve kuralların hüküm ve koşullarına daha fazla araştırma ve dikkat edilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis shed light on some of the problems of the Istijrâr contract in textile manufacturing, considering global crise s. The study shows that the Istijrâr contract is one of the important contracts that is necessary in sales transactions among industrialists and merchants. The study addressed the meaning of selling the Istijrâr and provided an overview of it. To study this contract and its impact on textile factories, the study set objectives, the most important of which are defining the Istijrâr contract, distinguishing it from other contracts, from a legal perspective, mentioning the most prominent legal conditions that are associated with the Istijrâr contract in the textile industry, knowing its legal ruling, and knowing Sharia problems that result from dealing with the Istijrâr contract, and submitting Sharia proposals, to avoid problems resulting from incorrect application of the Istijrâr contract. To achieve these goals, the study relied on the inductive and analytical approach, using the interview method, with specialized experts, including factory managers, to find out the most important problems facing them, to help them find appropriate legal solutions. The study's findings of legal and jurisprudential solutions were presented to legal scholars specialized in Islamic economics, to hear their opinions on the findings of the study. The letter concluded that the sale of the Istijrâr is an ancient sale, recognized by ancient jurists. It is based on taking the goods and needs from the seller little by little, and then paying for them after that. And it falls within the sales in which the term has been entered. The Istijrâr contract is one of the contracts in which there are many mandatory conditions, and they vary according to the diversity of the interests of one or both contracting parties, and each condition has its own legal ruling. Considering the great fluctuation of currencies, the study does not recommend selling the Istijrâr if it is possible to do without it with alternative solutions and recommends further research and attention to the legal terms and conditions.