دور تمويلات المصارف الإسلامية في تحقيق الرفاهية: دراسة آراء عملاء المصارف الإسلامية العرب في تركيا
Katılım bankalarıyla finansmanın refahı sağlamadaki rolü: Türkiye'deki katılım bankalarının Arap müşterileri üzerinden bir araştırma
  1. Tez No: 936204
  2. Yazar: ÖMER FARUKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD GHAITH MAHAINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Konunun hedefi katılım bankalarıyla finansmanın refahı sağlamadaki rolü, Türkiye'deki yaşayan Arap müşterilerin katılım bankalarındaki finansman düzenidir. Yazarın kast ettiği refah Kur'an, sünnet ve sahabi sözleridir. Ve yakın zamandaki alimlerin tanımını da içermektedir. Bu bağlamda id diner ölçümü ile aralarındaki refah seviyesini belirtmektir. Bu araştırma esnasında Türkiye'de yaşayan araplardan 70 kişiyle örnek çalışma yapılmış olup, bunlar Türkiye'de İslami Bankalardan Finansman elde etme fırsatı bulmuşlardır. Araştırmacı araştırmayı hazırlarken refah kavramını ve onun İslam ekonomisindeki köklerine ilişkin tüm bilgilerde tümevarımsal yaklaşımı kullanmaya karar vermiştir. Araştırmacının ulaşmış olduğu önemli sonuçlardan bazıları şunlardır: Özellikle İslami Finansal Bankalarda memnuniyet diğer devlet bankalarına nazaran daha fazladır, Araştırmanın ikinci ve en önemli sonucu ise güvende hissetmedir. Ve bu durum Türkiye'deki Arap müşterilerinin İslami Finansman Bankalarından elde etmiş olduğu refah seviyelerini değiştirmiştir. Bu oran % 50'yi geçmiştir. Yaklaşık %60'ı ankete katılan müşterilerin özellikle tercihi güven hissi olmuştur. %50'nin üstündeki katılımcılar İslami harcamalardan finansman sağladıktan sonra kendilerine daha iyi bir gelecek sağlama konusunda bir değişiklik hissetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The study aims to reveal the role of bank financing granted by Islamic banks to Arabs residing in Türkiye in achieving luxury, as it relies on a sample of 70 people from the Arabs residing in Türkiye who are able to obtain financing from an Islamic bank in Türkiye. The inductive approach is used in collecting information related to the concept of welfare and rooting it in the Islamic economy, as well as relying on the analytical method by conducting a survey for a segment of Islamic bank clients residing in Türkiye from the Arab community, with some field visits to employees of Islamic banks in the Republic of Türkiye to complete the research. The researcher has reached some results, the most important of which are: that the percentage of satisfaction with the financing transactions of private Islamic banks is much greater than government banks, and that most of the study sample goes to private Islamic banks and deals with them and recommends dealing with them alone. The second result in this research, which is the most important, is that the rate of change in welfare levels after obtaining financing from Islamic banks in Türkiye by Arab clients has exceeded 50% in general, and that the sense of security in particular for clients who have participated in the survey have reached nearly 60%. In addition, the survey shows that more than 50% of respondents feel a change in securing a better future for them after obtaining financing from Islamic bank.