Integrating artificial intelligence in Moroccan Islamic Banks: Challenges and prospects
Fas İslam Bankası'nda yapay zekânın entegrasyonu: Zorluklar ve beklentiler
  1. Tez No: 936214
  2. Yazar: AYMAN AMMARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED CHERİF EL AMRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İslami finans ve dijital devrimin kesişimi, yeni araştırma yönleri için fırsatlar yaratmıştır. Bu çalışma, Fas'taki İslami bankacılık sektöründe Yapay Zeka (AI) uygulamasının mevcut kapsamını değerlendirmeyi, potansiyel beklentilerini ve ilgili zorlukları araştırmayı amaçlamaktadır. Nitel bir yaklaşım kullanan bu araştırma, kapsamlı bir literatür taramasının yanı sıra Fas'taki İslami bankalar, İslami finans kurumları ve yapay zeka sektörlerinden ilgili profesyoneller arasında yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeleri entegre edecektir. Bulgular, Fas'taki İslami bankaların henüz yapay zeka kullanımını benimsemediğini, ancak çevrimiçi bankacılık ve dolandırıcılık tespiti için Fintech'in bazı sınırlı kullanımları olduğunu göstermektedir. Bu durum, ülkenin düzenleyici çerçevesinin ve teknolojik altyapısının bu tür yeniliklere hazır olmamasına bağlanabilir. Ayrıca, BT'ye yapılan yatırım nispeten düşüktür ve bankacılık profesyonellerinin uzmanlığının geliştirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, yapay zekanın bu kurumlarda uygulanması durumunda, önemli faydalar beklenebilir. Bunlar arasında etkin maliyet yönetimi ve giderlerin düzene sokulması, gelişmiş karar alma desteği ve en önemlisi, ülkedeki İslami bankaların pazar payında bir artış yer almaktadır. Bu durum, öncelikle pratik bankacılık çözümlerinin benimsenmesi ve müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesi yoluyla konvansiyonel bankalarla rekabetin yoğunlaşmasına yol açacaktır. Ayrıca, İslami bankacılık sektörünün marka imajının geliştirilmesine de katkıda bulunacaktır. Bu tez, belirli düzenleyici politikaların geliştirilmesi ve personel eğitimine yatırım yapılması gibi yapay zeka entegrasyonunu kolaylaştırmaya yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intersection of Islamic finance and the digital revolution has created opportunities for novel research directions. This study seeks to assess the current extent of Artificial Intelligence (AI) implementation within the Islamic banking sector in Morocco, exploring its potential prospects and the associated challenges. Employing a qualitative approach, this research integrates a comprehensive literature review alongside ten semi-structured interviews conducted among relevant professionals from Islamic banks, Islamic financial institutions, and AI sectors in Morocco. The findings indicate that the Islamic banks in Morocco have not yet embraced the use of AI, although there is some limited utilization of Fintech for online banking and fraud detection. This can be attributed to the lack of readiness in the regulatory framework and technological infrastructure of the country to accommodate such innovations. Additionally, the investment in IT is relatively low and the expertise of banking professionals requires enhancement. Nevertheless, if AI were to be implemented in these institutions, significant benefits could be anticipated. These include effective cost management and streamline expenses, advanced decision-making support, and most importantly, an increase in the market share of Islamic banks in the country. This would lead to intensified competition with conventional banks, primarily through the adoption of practical banking solutions and improved customer services. Furthermore, it would contribute to enhancing the brand image of the Islamic banking sector. This thesis proposes recommendations for facilitating AI integration, such as the development of specific regulatory policies and investment in staff training.