Uygunluk analizinde etki fonksiyonları
Influence in correspondence analysis
- Tez No: 93622
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM EKNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
UYGUNLUK ANALİZİNDE ETKİ FONKSİYONLARI (Yüksek Lisans Tezi) Güidem ÖZÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2000 ÖZET Sınıflandırılmış, negatif değerli olmayan veriler için Uygunluk Analizinde, gözlem değerlerinin etkileri çok açık bir şekilde görülememektedir. Bu çalışmada,“Sınıflandırılmış, negatif değerli olmayan”verileri, grafiksel gösterimin özel şekli olan matrise dönüştürerek, gözlem değerlerinin etkisi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla Uygunluk Analizi yapılabilmesi için veri, matrise dönüştürülerek etki fonksiyonları yardımıyla gözlem değerlerinin etkileri araştırılmıştır. Son olarak, Uygunluk Analizi yönteminden ve Etki Fonksiyonlarından faydalanılarak gözlem değerlerinin etkileri bir uygulama üzerinde incelenmiştir. Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : Uygunluk Analizi, Etki Fonksiyonları, Matris Formları, Sınıflandırılmış ve Negatif Değerli Olmayan Veri, Gözlem Değerleri Sayfa Adedi : 75 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Müslim EKNİ
Özet (Çeviri)
INFLUENCE IN CORRESPONDENCE ANALYSIS (M.Sc.Thesis) Güldem ÖZÇELİK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2000 ABSTRACT In the Correspondence Analysis for classified, non-negative data values, the effect of observed values can not be seen very clearly. In this study,“classified, non-negative valued”data entries are transformed into matrix form, which is a special case of graphical representation, and the effect of observed data values is analyzed. For this purpose, the data are transformed into matrix form in order to be able to do Correspondence Analysis, and the effect of observed values is investigated by using influence functions. Finally, the effect of observed values is shown on an example by means of influence functions and correspondence analysis method. Science Code : 406.02.01 Key Words : Correspondence Analysis, Influence Functions, Matrix Forms, Classified and Non-Negative Valued Data, Observed Values Page Number : 75 Adviser : Prof.Dr.Müslim EKNl