İlköğretim öğrencilerinin (5., 6. ve 7. sınıflar) ışık ve ışıkla ilgili kavramları algılama şekillerinin tespiti üzerine bir araştırma
A Research on to determine the ways primary school (5th, 6th and 7th grade) students conceptsconcerning light and its properties
  1. Tez No: 93621
  2. Yazar: ÖZLEM CANSÜNGÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN (5.,6.,7. SINIFLAR) IŞIK VE IŞIKLA İLGİLİ KAVRAMLARI ALGILAMA ŞEKİLLERİNİN TESPİTİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA* ( Yüksek Lisans Tezi) Özlem CANSÜNGÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Fen eğitiminde anlamlı öğrenmeyi gerçekleştirmek için,geleneksel öğretme stratejilerinden daha yeni,yapıcı ve etkili bir öğretme yöntemi olarak değerlendirilen kavramsal değişim stratejisinin (Conceptual Change Strategy) uygulanabilirlik şartlarından birisi ve ilk şartı çocukların zihinlerinde oluşturdukları ük ve yanlış kavramların tespit edilmesidir. Bu doğrultuda bu araştırmanın amacı; ilköğretim 5.,6., ve 7. sınıf öğrencilerinin geniş bir Fen Bilgisi konusu olan“ışık”ile ilgili ilk ve yanlış kavramlarım tespit etmek ve bu kavranılan algılama şekillerini belirlemektir. Diğer yandan, öğrencilerin sınıf seviyelerine göre, bu kavramları ne şekilde oluşturduklarım araştırmaktır. *Bu çalışma Gazi Eğitim Fakültesi Araştırma Fonunca desteklenmiştir. X YÜKSEKÖĞRETİM KUÎSÎJU» H'lKnivcÂr'TAJjYON MERKEZİBu çalışmanın örneklemini, Ankara il Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı sekiz ilköğretim okulunda öğrenim gören 553 (5.,6., ve 7. Sınıf) öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma 1999-2000 eğitim öğretim yılı sonbahar döneminde uygulanmıştır. Bu araştırmada, öğrencilerin ışık konusu ile ilgili ilk ve yanlış kavramlarım tespit etmek ve bu kavramları ne şekilde oluşturduklarını saptamak amacıyla bir basan testi ve Fen Bilgisi dersine karşı tutumlarım ölçmek amacıyla bir araştırma anketi uygulanmıştır. Bu araçlardan elde edilen veriler, SPSS paket programında değerlendirilmiş, cevapların frekansları ve yüzdeleri hesaplanmış, çapraz tablo analizi ile sınıf düzeylerine göre smıflandmlmıştir. öğrencilerin cevaplan yoramlanırken, sınıf düzeylerine göre karşılaştırma yapılmış, kendi günlük yaşantılarında gözlenılediMerinin ilk ve yanlış kavranılan oluşturmalarında ki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin zihinlerinde ışık konusu ile ilgili ilk ve yanlış kavramlara sahip olduklarım ve bu kavranılan okul eğitimi yolu ile yada kendi günlük deneyimlerinden etkilenerek oluşturduklarını göstermektedir. Aynca öğrencilerin Fen Bilgisi dersi ve ders kitaplan hakkında olumlu düşüncelerine rağmen, yanlış kavramlara sahip oldukları tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 401.01 03 Anahtar Kelimeler : Fen Eğitimi, Kavram, İlk ve Yanlış Kavram, Kavramsal Değişim Stratejisi, Işık Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Şenol BAL
Özet (Çeviri)
VI A RESEARCH ON TO DETERMINE THE WAYS PRIMARY SCHOOL (5 TH, 6 TH AND 7 TH GRADE) STUDENTS CONCEPTS CONCERNING LIGHT AND ITS PROPERTIES* ( M.Sc Thesis ) Özlem CANSÜNGÜ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT In order to establish a meaningful learning,one and the first applicability necessity of the Conceptual Change Strategy, which is evaluated as a more recent,more constructivist and more effective teaching method, is to define pre and mis-conceptions that children develop in their minds. From this viewpoint, the purpose of the present study is to detect pre and mis conceptions of the primary school 5*,6* and 7th grade students and to determine the ways they perceive these concepts concerning“light and ite properties”. In addition, this study aims at investigating how the students form these concepts according to their grades. ?This research has ben supported by Gazi University Fund of Investigationvıı The samples of this study are 553 students who are trained at eight primary schools (5th,6th and 7th grades) of Ankara National Education Headguarter. The study was conducted during 1999-2000 academic year. In this study, in order to detect the students' pre and mis-conceptions related to“light and its properties”and to define how they develop these concepts an apptitude test was administered along with a questionnaire collecting students' opinion about science courses. The data obtained through these tools were assessed via SPSS programme. In the programme, frequency and percentage of the responses were calculated, and graded according to students' grades by means of cross-table analysis. While commenting on the students' responses, comparisons were conducted according to students' grades and effects of their daily life observations on the pre and mis-conceptions were investigated. The results show that the students have pre and mis-conceptions in their minds and that they have developed these concepts under the influence of school training or through their daily experiences. Moreover, it has been observed that in spite of the students' positive approach to the science courses and course books, they have mis-conceptions. Science code : 401. 01 03 Key Words : Science Education, Concept, Pre and Mis-Conception, Conceptual Change Strategy, Light. Page number : 110 Adviser : Assistant Prof. Şenol BAL