Güvenilirliğe dayalı Monte-Carlo benzeşimi ile kıyı projelerinde risk değerlendirmesi
Risk assesment in coastal projects by reliability based Monte-Carlo simulation
- Tez No: 93623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ELMAR BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
GÜVENİLİRLİĞE DAYALI MONTE-CARLO BENZEŞİMİ İLE KIYI PROJELERİNDE RİSK DEĞERLENDİRMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) M. Buğra ÖNDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2000 ÖZET Bu çalışmanın amacı, kıyı yapılarının inşaatı sırasında, dalga etkisiyle oluşan hasar riskini ve Türkiye'de sıkça karşılaşılan inşaatın gecikme sebeplerini hesaba katarak, genelde uygulanan bir şebeke üzerindeki alternatif yolların Monte Carlo Simulasyonu'nun uygulanması ile gerçeğe daha yalan tahminlerin elde edilmesini sağlamaktır. Şebeke aktiviteleri, Türkiye'de daha önce gerçekleştirilmiş kıyı projeleriyle ilgili geçmiş deneyimlere göre tespit edilmiş inşaat aşamasına ait belirsizlikleri içeren olasılık dağılımlanyla modellenmiştir. Taş dolgu dalgakıranların hasar riski Hudson limit-durum fonksiyonu için uygulanan güvenilirliğe dayalı bir çalışmadan elde edilen hasar düzeyi aşılma olasılıkları olarak elde edilmektedir. Burhaniye Yat Limam'ndaki ana dalgakıranın inşaat süresinin talimini için Monte Carlo Simulasyonu'nun hem güvenilirliğe dayalı risk değerlendirmesine, hem de şebekeye dayalı proje planlamasına uygulandığı bir durum çalışması gerçekleştirilmiştir.11 Uygulaması önerilen şebeke planlaması yöntemi, farklı proje parametrelerinin (örneğin, bütçe değişkenlerinin) kullanıldığı durumlar için de belirsizliklerin proje tahminlerine dahil edilmesini sağlayarak, uygulama öncesi güvenilir risk değerlendirmelerinin yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 624.02.03. Kıyı Projeleri, Taş Dolgu Dalgakıranlar, Risk Değerlendirmesi, Monte Carlo Benzeşimi, Şebeke Planlaması 104 Yrd. Doç. Dr. Can Elmar BALAS
Özet (Çeviri)
Ill RISK ASSESMENT IN COASTAL PROJECTS BY RELIABILITY BASED MONTE - CARLO SIMULATION ( M. Sc Thesis ) M. Buğra ÖNDER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOOLGY May 2000 ABSTRACT The scope of this thesis is to obtain more accurate estimates of the project duration by considering the damage risk during the construction phase of coastal structures due to the effect of waves and the frequently observed delay causes of the constructions in Turkey, by applying the Monte Carlo Simulation to the alternative paths in the generally employed construction network. The activities of the network modelled by probability distributions include uncertainties inherent in the construction stage, which are determined by using past experiences obtained from the previously constructed coastal projects in Turkey. The damage risk of the rubble mound breakwaters are obtained as the exceedence probability of the damage levels calculated by a reliability-based study performed for Hudson limit state function. A case study in which Monte Carlo Simulations are performed both for the reliability-based risk assessment and the network-based project management, is carried in order to estimate the construction duration of the main breakwater in Burhaniye Yacht Harbour.IV The suggested network planning method can be applied to cases in which various project parameters (such as budget variables) are utilised by considering the uncertainties in the project estimates, so that in the planning stage reliable risk assessment studies can be performed. Science Code Key Words Page Number Advisor : 624.02.03 : Coastal Projects, Rubble Mound Breakwaters, Risk Assessments, Monte Carlo Simulation, Network Planning : 104 : Yrd. Doç. Dr. Can Elmar BALAS IG YÜKSEKÖ?RETİM KURULO DOKÜ&İANTASYON MEBKEZÜ