Gelir ve kazanç üzerinden alınan vergilerin vergi adaleti açısından değerlendirilmesi (Türkiye-OECD karşılaştırması)
Evaluation of taxes taken on income and earnings in terms of tax justice (Turkey-OECD comparison)
- Tez No: 631586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT FİKİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZEL ÖZER, PROF. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Devletlerin kamusal harcamalarını finanse etmekte başvurduğu en önemli yöntemlerden birisi vergilerdir. Ekonominin sürdürülebilir şekilde büyümesi ile kaynak dağılımı ve gelir dağılımında vergilerin önemi çok büyüktür. Bireylerin vergisel olarak ödeme gücünün tam ve yerinde olması adaletli bir vergileme açısından beklenen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolaylı ve dolaysız olarak ayrışan vergilerde dolaysız yani gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergilerin ve bu vergilerin kişilerin ödeme gücündeki yerinin sosyoekonomik açıdan önemli olması da bilinen bir unsurdur. Bu çalışmada Türkiye' de ve OECD üyesi ülkelerde dolaysız vergi kategorisinde yer alan gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergilerin adil bir vergilemede yeri nedir, ne olmalıdır, bunlara ilişkin tespit, karşılaştırma ve değerlendirmeler ele alınarak sonuca ulaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important methods used by states to finance public expenditures is taxes. With the sustainable growth of the economy, taxes are very important in resource distribution and income distribution. The fact that individuals have full and proper tax solvency is expected from the point of view of fair taxation. In indirect and direct taxes, it is also known that taxes levied directly, that is, on income and earnings, and the place of these taxes in the solvency of people, are important from a socio-economic point of view. In this study, what is the place of taxes on income and earnings in the direct tax category in Turkey and OECD member countries in fair taxation, what should be, determination, comparison and evaluations related to them will be tried to reach the conclusion.