Görsel kültürün tüketim kültürüne etkisi: The Truman Show örneği
The effect of visual culture on consumption culture: The TrumanShow example
- Tez No: 936265
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HATİPLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Görsellik sadece insanın gözü ile gördüğü ve anlamlandırmaya çalıştığı imgeler veya semboller olmadığı tarihin varoluşundan günümüze kadar uzanan somut ve soyut kültürün meydana çıkışıdır. Bu çalışmamız öncellikle görsel kültürün tüketim kültürüne olan etkisini ve The Truman Show filmini örnek olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Görsel kültür, modern toplumda kitle iletişim araçları, reklam ve dijital medya yoluyla yayılan görsel imgelerin bütünüdür. Tüketim kültürü ise mal ve hizmetlerin satın alınması, tüketilmesi ve sembolik anlamlarının oluşturulması sürecini ifade eder. Bu tez, görsel kültürün tüketim kültürü üzerindeki etkisini anlamak için önemli bir çerçeve sunmaktadır. Kültür, insanların yaşamlarını şekillendiren değerler, inançlar, normlar, sanat, dil ve sembollerin bütünüdür. Tüketim kültürü ise bu kültürel unsurların tüketim sürecine nasıl yansıdığını inceler. Tüketim kültürünü etkileyen faktörler arasında medya, reklam, sosyal normlar ve ekonomik koşullar yer almaktadır. Görsel kültür, kitle iletişim araçları (televizyon, sinema, internet), reklam panoları, dergiler ve diğer görsel medya aracılığıyla yayılan imgeleri içerir. Bu imgeler, tüketim kültürünün oluşumunda önemli bir rol oynar. Örneğin, ünlülerin giyim tarzları, markaların logoları ve popüler kültürün sembolleri, görsel kültürün tüketim kültüründeki etkisini gösterir. The Truman Show filmi, çalışmanın ana merkezinde yer almaktadır. Film, bir televizyon şovunda yaşayan ve kameralar tarafından sürekli izlenen Truman'ın hikâyesini anlatır. Truman'ın yaşadığı yapay dünya, tüketim kültürünün ele alındığı birçok tema içerir. Reklamlar, ürün yerleştirmeleri ve medyanın etkisi, filmde görsel kültürün tüketim kültürüne nasıl yansıdığını göstermektedir. Bu çalışma, görsel kültürün tüketim kültürüne olan etkisini anlamak için önemli bir çerçeve sunmaktadır. The Truman Show örneği, bu ilişkiyi daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Visuality is not just images or symbols that people see with their eyes and try to make sense of, but it is also the emergence of concrete and abstract culture that extends from the existence of history to the present day. This study primarily aims to examine the impact of visual culture on consumption culture and the movie The Truman Show as an example. Visual culture is the totality of visual images spread in modern society through mass media, advertising and digital media. Consumer culture refers to the process of purchasing and consuming goods and services and creating their symbolic meanings. This thesis provides an important framework for understanding the impact of visual culture on consumer culture. Culture is the whole of values, beliefs, norms, art, language and symbols that shape people's lives. Consumption culture examines how these cultural elements are reflected in the consumption process. Factors affecting consumption culture include media, advertising, social norms and economic conditions. Visual culture includes images disseminated through mass media (television, cinema, internet), billboards, magazines, and other visual media. These images play an important role in the formation of consumer culture. For example, the clothing styles of celebrities, logos of brands and symbols of popular culture show the impact of visual culture on consumer culture. The Truman Show movie is at the center of this analysis. The film tells the story of Truman, who lives in a television show and is constantly watched by cameras. The artificial world in which Truman lives contains many themes that deal with consumer culture. Advertisements, product placements and the influence of media show how visual culture in the film is reflected in consumer culture. This thesis provides an important framework for understanding the impact of visual culture on consumer culture. The example of The Truman Show helps us better understand this relationship.