Balkan Savaşı'nda tarafların kullandıkları ateşli silahlar
Firearms used by the belligerents in the Balkan War
  1. Tez No: 936267
  2. Yazar: BORA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birinci Balkan Savaşı, 20. yüzyılda yaşanmış önemli bir harp olmasının yanı sıra, ardından yaşanacak olan İkinci Balkan Savaşı'nın habercisi ve Birinci Dünya Savaşı'nın da erken bir provası niteliğindeydi. Aynı zamanda bu harp, silah teknolojisi bağlamında Birinci Dünya Savaşı'nın askeri ve teknik laboratuvarını da oluşturmaktaydı. Birinci Balkan Savaşı üzerine birçok tarihçi ve uzman tarafından, muharebeler, zaferler, bozgunlar, taktik ve stratejik meseleler, savaşan orduların durumu gibi, özellikle savaşın genel değerlendirmesine katkıda bulunan ya da konu edinen çalışmalarda bulunulduğu görülebilmektedir. Üzerinde fazla durulmayan fakat savaşa dair en az diğer konular kadar mühim olan bir diğer mesele de Birinci Balkan Savaşı'nda, savaşan devletlerin (Osmanlı, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan ve Yunanistan devletleri) ordularının kullandıkları ateşli silahlar (tüfek, tabanca, makineli tüfek ve top) ve mühimmatın analiz edilmesi ve değerlendirilmesiydi. Sonuçta, bu meselenin bir konu olarak bu tür bir çalışmada ele alınması sadece Birinci Balkan Savaşı için değil, aynı zamanda erken 20. yüzyıl harp ve askeri tarihi adına da yeni ve tamamlayıcı nitelikte bir fayda sağlayacağı düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
In addition to being an important war in the 20th century, the First Balkan War was also a harbinger of the Second Balkan War that would follow and an early rehearsal for the First World War. At the same time, this war constituted the military and technical laboratory of the First World War in the context of weapons technology. It can be seen that many historians and experts on the First Balkan War have made studies that contribute to the general evaluation of the war or focus on topics such as battles, victories, defeats, tactical and strategic issues, and the situation of the fighting armies. Another issue that was not emphasized much but was as important as other issues related to the war was the analysis and evaluation of the firearms (rifles, handguns, machine guns, and cannons) and ammunition used by the armies of the warring states (Ottoman Empire, Serbia, Montenegro, Bulgaria, and Greece) in the First Balkan War. Ultimately, it should be considered that addressing this issue as a subject in such a study will provide a new and complementary benefit not only for the First Balkan War, but also for the early 20th Century war and military history.