Innovations in supply chain management transforming commerce with Lider Kozmetik Turkey
Tedarik zinciri yönetiminde dönüşümde yenilikler Lider Kozmetik Türkiye ile ticaret
- Tez No: 936268
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tedarik zinciri yenilikleri, birçok yeniliği içeren geniş bir süreçtir ve yeniliklerin uygulanması, şirketler için rekabet avantajı elde etmek ve tedarik zinciri performansını iyileştirmek için önemlidir. Burada, tedarik zincirindeki yenilikler ile maliyetleri düşürme ve Wong tarafından sınıflandırılan Pazarlama faaliyetleri, teknolojik faaliyetler ve lojistik faaliyetler olmak üzere yenilik sınıflandırmalarının kullanımı yoluyla rekabet avantajı elde etme potansiyelinin kapsamı ve maliyet, kalite ve zaman olan rekabet avantajının boyutları arasındaki ilişkiyi bulmak için Türk şirketlerinden birine odaklanacağız. Bu değişkenlerle ilgili bir anket hazırlandı ve şirketteki ilgililere dağıtıldı. Cevaplar SPSS programı kullanılarak toplandı ve analiz edildi. Araştırma, teknolojiye yönelik yenilik faaliyetleri ile rekabet avantajı elde etme arasında güçlü bir pozitif ilişki ve diğer yandan maliyetleri düşürme üzerinde orta düzeyde bir etki olduğunu gösterdi. Ayrıca, pazarlamaya yönelik yenilik faaliyetleri ile maliyetleri düşürme arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu ve diğer yandan rekabet avantajı elde etmede etkili olmadıklarını da gösterdi. Lojistik hizmetlerine yönelik yenilik faaliyetlerine gelince, araştırma, maliyetleri düşürme üzerindeki etkilerinin etkisiz olduğunu ve rekabet avantajı üzerindeki etkilerinin orta düzeyde olduğunu gösterdi
Özet (Çeviri)
Supply chain innovations are a broad process that includes many innovations, and the application of innovations is important to achieve competitive advantage for companies and improve supply chain performance. Here we will focus on one of the Turkish companies to find out the impact of innovations in supply chain and its potential extent to reduce costs and achieve competitive advantage through the use of classifications of innovations, which are Marketing activities, technological activities, and logistical activities, as classified by Wong. As for the dimensions of competitive advantage, its include cost, quality &time. A questionnaire was prepared regarding these variables and distributed to those concerned in the company. The answers were collected and analyzed using the SPSS program. The research showed that there is a strong positive connection between innovation activities directed towards technology and achieving competitive advantage and a moderate effect on reducing costs on the other side. It also showed that there is a strong positive connection between innovation activities directed towards marketing and reducing costs on the one side and they are not effective in achieving competitive advantage on the other side. As for innovation activities directed towards logistics services, the research showed that their effect on reducing costs was ineffective and their effect on competitive advantage was moderate.