Ceza muhakemesi hukukunda tutuklama
Detention in criminal procedure law
  1. Tez No: 936269
  2. Yazar: SEDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ülkelerin ceza muhakemesi hukukunda koruma tedbiri olarak yer alan tutuklama ülkemizdeki Ceza Muhakemesi Kanun'unda da yerini almıştır. Tutuklama tedbirinin sınırları yasal düzenleme ile kati ve net biçimde çizilmiştir. Tutuklama, kişi hak ve özgürlüğüne derin sınırlamayı getiren bir koruma tedbiri olması sebebiyle ulusal ve uluslararası belge ve sözleşmelerde düzenlenmiştir. Kişilerin, haksız ve adalete aykırı gerçekleştirdikleri eylemler beraberinde kamu düzeninin bozulmasını meydana getirmektedir. Bu düzenin yeniden sağlanarak korunabilmesi gayesiyle ceza muhakemesinde koruma tedbirlerine başvurulması gerekmektedir. Koruma tedbirleriyle kişilerin belli bazı hak ve hürriyetleri geçici olarak kısıtlanmaktadır. Ancak sınırlandırma keyfilikten uzak, ölçülü, gerekli ve kanunda belirtilen şartlara göre yapılmalıdır. Koruma tedbirlerinin uygulanması kanunda belirtilen şartlara göre yapılmadığı takdirde hukuka aykırı hale gelir ve bu durum kişinin devletten tazminat isteme hakkı sonucunu doğurur. Ancak bu tedbirler kanuna uygun olarak uygulansa dahi kişinin sonradan suçsuz olduğu ortaya çıkar ve kişi beraat ederse yine bu koruma tedbiri mesnetsiz ve hukuka uygun olmayan hale dönüşmektedir. Hukuk devleti olabilmenin koşulu, hukuka aykırı olarak uygulanan koruma tedbirleri sonucu menfi etkilenen kişilerin manevi ve maddi yönlerden zararlarını karşılamaktır. Tutuklama koruma tedbirinin amacı, ceza muhakemesini en hızlı ve sağlıklı şekilde sonuçlandırmaktır. Tutuklama koruma tedbirine son çare olarak başvurulmalı ve cezalandırma amacıyla başvurulmaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Arrest, which is included as a protection measure in the Code of Criminal Procedure of countries, has also taken its place in the Code of Criminal Procedure in our country. The limits of the arrest measure are clearly and precisely drawn by legal regulation. The protective measure of arrest is regulated in national and international documents and conventions as it is a protective measure that imposes deep restrictions on the rights and freedoms of individuals. Unjust and unfair actions of individuals lead to the disruption of public order. In order to restore and maintain this order, protection measures must be applied in criminal procedure. Certain rights and freedoms of the person are temporarily restricted by protection measures. However, the restriction must be far from arbitrary, proportionate, necessary and in accordance with the conditions specified in the law. If the implementation of protection measures is not carried out in accordance with the conditions set out in the law, it becomes unlawful and this situation results in the right of the person to seek compensation from the state. However, even if these measures are applied in accordance with the law, if the person is later found to be innocent and acquitted, this protection measure becomes groundless and unlawful. The condition of being a state of law is to compensate the moral and material damages of the persons who are adversely affected as a result of unlawful protection measures. The purpose of the arrest protection measure is to conclude the criminal procedure in the fastest and healthiest way. The protection measure of arrest should be applied as a last resort and should not be used for punitive purposes.