Zemin büyütmesinin TBDY tarafından parametrik olarak elde edilmesi
Parametric evaluation of site amplification according to TBDY
  1. Tez No: 936288
  2. Yazar: MELİS ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL BEKİR AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geoteknik deprem mühendisliğinde, sahaya özel yer hareketi tepkilerinin doğru tahmini, etkili tasarım ve risk azaltma için kritik öneme sahiptir. Yumuşak zeminler, düşük kayma mukavemeti ve yüksek sıkıştırılabilirlik özellikleri nedeniyle depremler sırasında sismik dalgalarla karmaşık etkileşimler sergileyerek yer hareketlerini büyütebilir ve yapısal kırılganlıkları artırabilir. Bu çalışma, saha verileri ve sayısal modelleme kullanarak, yumuşak zeminlerin saha tepkisi üzerinde yer hareketlerini ölçeklendirme yöntemlerinin etkisini incelemiştir. Spektral eşleştirme ve Tepe Yer İvmesi (PGA) eşleştirme yöntemlerinin karşılaştırıldığı analizlerde, spektral eşleştirmenin hedef tepki spektrumu ile uyum sağlayarak daha ayrıntılı bir sismik tepki sunduğu, PGA eşleştirmenin ise basitlik ve hesaplama verimliliği açısından avantajlı olduğu, ancak frekansa bağlı etkileri tam yansıtamadığı görülmüştür. kullanılarak yapılan eşdeğer lineer ve lineer olmayan analizler, PGA'nın saha tepkisini etkileyen temel bir parametre olduğunu, ancak frekans içeriği ve sarsıntı süresi gibi faktörlerin de saha tepkisi üzerinde önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. Daha yüksek frekanslı bileşenlerin sismik kuvvetleri şiddetlendirdiği, uzun süreli sarsıntıların ise zemin deformasyonlarını artırarak oturma ve sıvılaşma riskini yükselttiği belirlenmiştir. Bu bulgular, özellikle deprem mühendislerine sismik risk değerlendirme süreçlerinde önemli bir rehberlik sunmaktadır. Çalışma, yumuşak zeminlerin dinamik davranışını anlamada ve sismik tasarım stratejilerini iyileştirmede kullanılan ölçeklendirme yöntemlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları vurgulamaktadır. Ayrıca, spektral eşleştirmenin daha ayrıntılı bir sismik temsil sağladığı durumlarda tercih edilmesi gerektiğini, ancak basitlik ve hızın ön planda olduğu uygulamalarda PGA eşleştirmenin de yeterli bir çözüm sunabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, yumuşak zeminlerin sismik davranışını anlamaya yönelik önemli katkılar sağlarken, depreme dayanıklı ve güvenilir yapı tasarımı için gereken kapsamlı bilgiyi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In geotechnical earthquake engineering, accurately predicting site-specific ground motion responses is crucial for effective design and risk mitigation. Soft soils, due to their low shear strength and high compressibility, exhibit complex interactions with seismic waves during earthquakes, which can amplify ground motion and increase structural vulnerability. This study investigates the effects of ground motion scaling methods on the site response of soft soils using both field data and numerical modeling. The analysis compares spectral matching and Peak Ground Acceleration (PGA) matching methods. It is observed that spectral matching, by aligning with the target response spectrum, provides a more detailed seismic response, while PGA matching offers advantages in terms of simplicity and computational efficiency, though it may not fully capture frequency-dependent effects. Equivalent linear and nonlinear analyses conducted using these methods reveal that PGA is a key parameter influencing site response, although factors such as frequency content and shaking duration also play significant roles. Higher frequency components were found to intensify seismic forces, while longer-duration shaking tended to increase ground deformation, leading to greater settlement and liquefaction risks. These findings offer valuable guidance, particularly for earthquake engineers involved in seismic risk assessment processes. The study emphasizes the importance of considering scaling methods when understanding the dynamic behavior of soft soils and improving seismic design strategies. Furthermore, it suggests that spectral matching should be preferred when a more detailed seismic representation is required, while PGA matching may still provide an adequate solution in cases where simplicity and speed are prioritized. Ultimately, this research contributes to a deeper understanding of the seismic behavior of soft soils and provides essential information for the design of earthquake-resistant and reliable structures.