Uçurtma Alanı ve Hırbe Helale paleolitik çağ endüstrisi, Mardin, Türkiye
Uçurtma Alanı and Hırbe Helale paleolithic age industry, Mardin, Türkiye
  1. Tez No: 936296
  2. Yazar: MEHMET HATİP AKSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Mardin'de arkeoloji açısından son derece önemli olan Paleolitik Dönem'e ait buluntular son 20 yıl içerisinde yürütülen yüzey araştırmaları sırasında ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalar sırasında tespit edilen alanlardan olan Uçurtma Alanı ve Hırbe Helale buluntu yerlerinde çakmaktaşından yapılmış oldukça zengin yontmataş kalıntıları belirlenmiştir. Bu tez kapsamında bu iki buluntu alanından ele geçen 364 adet yontmataş kalıntı analiz edilmiştir. Yontmataş analizlerinde düzeltili aletler ve el baltaları Bordes tipolojisine göre, taşımalıklar, çekirdek ve el baltaları teknolojik özellikleri ve metrik ölçümleri ise Baykara'nın çalışma yöntemine göre tanımlanmıştır. Bu kapsamda bu tez çalışmasında yontmataşların tekno - tipolojik özellikleri incelenmiş, dönemsel ve kültürel ayrımları yapılmış ve Paleolitik dönemleri belirlenmiştir. Her iki buluntu alanında ele geçen yontmataşların teknoloji ve tipoloji özellikleri Uçurtma Alanı ve Hırbe Helale buluntu alanlarının Alt ve Orta Paleolitik çağlara ait olduğu anlaşılmıştır. Yapılan yontmataş analizler, Mardin bölgesinde Paleolitik Dönem'e ait yaşam izlerinin varlığını doğrulamış ve bu iki alanın önemli yerleşim birimi olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bu bulgular sonucunda, bölgedeki yontmataş endüstrilerinin, Anadolu, Suriye ve Levant koridorlarındaki yerleşimlerle benzerlikler ve farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Uçurtma Alanı ile Hırbe Helaledeki buluntuların Alt ve Orta Paleolitik Dönem'in teknolojik ve kültürel etkileşimleri hakkında yeni bilgiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Remains from the Paleolithic Period, which are significant in terms of archaeology, has been revealed during the surveys in the last 20 years. Among the sites identified during these surveys, the Uçurtma Alanı and Hırbe Helale sites yielded very rich chipped stone remains made of flint. Within the scope of this thesis, 364 chipped stone remains recovered from these two sites were analyzed. In the chipped stone analyses, the retouched tools and handaxes were identified according to the Bordes typology, while the technological characteristics and metric measurements of the blanks, cores and handaxes were identified according to Baykara's methodology. In this context, the techno-typological features of the chipped stones were analyzed, their periodic and cultural distinctions were made and their Paleolithic periods were determined. The technology and typology of the chipped stones recovered from both sites indicated that Uçurtma Alanı and Hırbe Helale sites belong to the Lower and Middle Palaeolithic periods. The chipped stone analyses confirmed the presence of traces of Paleolithic life in the Mardin region and revealed that these two areas were important settlements. As a result of these findings, it was determined that the chipped stone industries in the region show similarities and differences with the settlements in Anatolia, Syria and Levant corridors. The finds from the Uçurtma Alanı and the Hırbe Helale provide new information about the technological and cultural interactions of the Lower and Middle Palaeolithic period.