Tiyatroda gerçek boyutlu kukla kullanımı: Mary Shelley'nin 'Frankenstein' romanı ekseninde bir kukla tasarımı önerisi
Using life-size puppets in theater: A puppet design proposal based on Mary Shelley's 'Frankenstein' novel
- Tez No: 936332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BENAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu eser metni, akademik literatürde tanımı net biçimde yapılmamış olan“gerçek boyutlu kukla”türünü biçimsel olarak tartışmayı ve sahne üzerindeki kullanımını uygulamalı bir örnek üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışmada uygulama örneği olarak Mary Shelley'nin "Frankenstein ya da Modern Prometheus (1818) adlı romanında yer alan Canavar karakteri seçilmiştir. Bu figür, hem fiziksel ölçülerinin net olarak tanımlanmış olması hem de yaratıcı/yaratılan (kuklacı/kukla) ikiliğini ve karşılaşmasını en çarpıcı şekilde anlatan eserlerden biri olması nedeniyle gerçek boyutlu kukla formu için benzersiz bir örnek olmuştur.Çalışma kapsamında, yaratığın parçalı yapısı, konuşma becerisi, dışlanmışlığı ve canavarlaşma süreci, kukla estetiğiyle yeniden ele alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to formally discuss the“life-size puppet”genre, which has not been clearly defined in academic literature, and to examine its use on stage through a practical example. The Monster character from Mary Shelley's novel“Frankenstein, or the Modern Prometheus (1818)”was chosen as a practical example in the study. This figure has become a unique example for the life-size puppet form, both because its physical dimensions are clearly defined and because it is one of the works that most strikingly depicts the duality and encounter of creator/creature (puppeteer/puppet). Within the scope of the study, the fragmented structure of the creature, its ability to speak, its exclusion and its process of becoming a monster are re-interpreted with the aesthetics of puppetry.