Akıllı sözleşmeler ve hukuki sonuçları
Smart contracts and their legal consequences
  1. Tez No: 936331
  2. Yazar: RAMZ B. R. ABUSALAMEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 507
Özet
Günümüzde hızla gelişen dijital teknolojiler, hukuk sistemlerinde köklü dönüşümlere yol açmakta; bu değişim özellikle sözleşmeler hukukunda dijitalleşme ve otomasyonun etkisiyle belirginleşmektedir. Bu kapsamda, merkeziyetsiz blokzincir teknolojisine dayalı olarak işleyen akıllı sözleşmeler, geleneksel sözleşme modellerine alternatif oluşturan yenilikçi bir yapı olarak ortaya çıkmaktadır. Kod diliyle yazılan, blokzincir üzerinde değiştirilemez şekilde saklanan ve kendi kendine ifa edilebilen bu sözleşmeler; verimlilik, şeffaflık ve güvenlik açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Sahip oldukları bu özellikler nedeniyle akıllı sözleşmeler, klasik sözleşme türlerinden önemli ölçüde ayrılmakta ve bu durum çeşitli hukuki tartışmaları gündeme getirmektedir. Türk hukukunda bu sözleşmelere özgü özel düzenlemelerin bulunmaması ise mevcut hukuk kurallarının yeni teknolojilere ne ölçüde uyum sağlayabildiği sorusunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı, akıllı sözleşmeleri mevcut Türk hukuku çerçevesinde tüm yönleriyle incelemek, karşılaşılması muhtemel hukuki sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma kapsamında doktrinsel analiz yöntemi kullanılmış; değerlendirmeler, içtihatlar ve karşılaştırmalı hukuk örnekleriyle desteklenmiştir. Sonuç olarak, akıllı sözleşmelerin hukuk sistemlerinde kendine özgü bir alan yaratacağı; bu teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte hukuk düzenlerinin dönüşeceği anlaşılmış, gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde hukuki altyapının güçlendirilmesi ve teknolojinin doğasına uygun normatif düzenlemelerin oluşturulması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly advancing digital technologies are leading to fundamental transformations in legal systems, with this shift becoming particularly evident in the field of contract law through the integration of digitalization and automation. In this context, smart contracts, which operate based on decentralized blockchain technology, have emerged as innovative structures offering an alternative to traditional contract models. Written in code, stored immutably on the blockchain, and capable of self-execution, these contracts offer significant advantages in terms of efficiency, transparency, and security. Due to these characteristics, smart contracts differ substantially from classical contract types, giving rise to various legal debates. The absence of specific legal regulations concerning such contracts in Turkish law raises the question of how well the current legal norms align with this emerging technology. This study aims to examine smart contracts from all relevant legal perspectives within the framework of Turkish law, to identify potential legal challenges, and to propose solution-oriented recommendations. The study employs the doctrinal analysis method and is supported by case law and examples from comparative legal systems. The results indicate that smart contracts will create a distinct legal domain within existing legal systems and that legal frameworks will inevitably have to adapt as this technology becomes more widespread. It is emphasized that both at the national and international levels, the legal infrastructure related to smart contracts must be strengthened, and normative regulations compatible with the nature of this technology must be developed.