Rekreasyon kısıtlayıcıları açısından açık alan rekreasyon eğilimlerinin değerlendirilmesi: Beypazarı örneği
Evaluation of outdoor recreation trends in terms of recreation restrictions: The case of Beypazarı
- Tez No: 936354
- Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Günümüzde, insanların yoğun çalışmaları ve rutin hayatlarında aşırı stres yaşamaları dinlenme, kendini gerçekleştirme ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. İnsanlar kısa süreliğine de olsa bu stresli ortamdan uzaklaşmak, ruhunu ve bedenini dinlendirmek için açık alan rekreasyon etkinliklere katılmayı tercih etmektedirler. Ancak açık alan rekreasyon etkinliklere katılmayı tercih ederken veya katılım sağlarken çeşitli kısıtlayıcılarla karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, Beypazarı ilçesinde yaşayan halkın açık alan rekreasyon eğilimlerini ve açık alan rekreasyon etkinliklere katılmak isterken ya da etkinliklere katıldıklarında karşılaştıkları kısıtlayıcı faktörleri tespit etmek ve bu faktörleri çeşitli değişkenlere göre ele almaktır. Çalışmanın örneklemi için ilçe merkezinde yer alan 11 mahallede ikamet eden 20 yaş ve üzeri 1065 katılımcıya ulaşılmıştır. Çalışmada, nicel araştırma desenlerinden orantılı tabakalı rastgele örnekleme yöntemi seçilip, coğrafi tabakalama uygulanarak mahalle bazında homojen tabakalar elde edilmiş ve anket tekniği gerçekleştirilmiştir.Verilerin çözümlenmesinde araştırmanın amacına ve veri türüne uygun istatistiksel analiz programları kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve parametrik testler olan Independent Sample T testi ve One Way Anova testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çeşitli ölçek alt boyutlarında cinsiyet, rekreasyon faaliyetlerine katılım şekli, çocuk sahibi olma, çalışma durumu, açık alan rekreasyon etkinliklerine katılım, ikamet durumu, yaş, eğitim durumu, medeni durum, sektör, çocukluğun geçtiği yer, Beypazarı'nda yaşanılan süre, açık alan rekreasyon faaliyetlerine katılım nedeni, yıllık katılım sıklığı, kısıtlayıcılarla karşılaşma durumu, ailedeki konum ve meslek değişkenlerinde bireyler anlamlı derecede daha fazla boş zaman engeline sahip oldukları tespit edilmiştir (p .05).
Özet (Çeviri)
Nowadays, people's intense work and excessive stress in their routine lives create a need for rest and self-actualization. People prefer to participate in outdoor recreation activities to get away from this stressful environment, even for a short time, and to rest their souls and bodies. However, while choosing to participate in outdoor recreation activities or during participation, they face various constraints. The aim of this study is to determine the outdoor recreation tendencies of the people living in the Beypazarı district and the restrictive factors they encounter when they want to participate in outdoor recreation activities or when they participate in activities and to address these factors based on various variables. For the sample of the study, 1065 participants aged 20 and over residing in 11 neighborhoods in the district center were reached. In the study, proportional stratified random sampling method was selected from quantitative research designs, geographical stratification was applied to obtain homogeneous layers on a neighborhood basis and the survey technique was implemented. In analyzing the data, statistical analysis programs appropriate to the purpose of the research and data type were used. It was determined that the data showed a normal distribution and the parametric tests Independent Sample T test and One Way Anova tests were applied. According to the research results, it was determined that individuals had significantly more leisure time restrictions in various scale sub-dimensions such as gender, type of participation in recreation activities, having children, employment status, participation in outdoor recreation activities, residence status, age, education status, marital status, sector, place of childhood, duration of live in Beypazarı, reason for participation in outdoor recreation activities, annual participation frequency, encountering restrictions, position in the family and occupation variables (p < .05). No significant differences were found in terms of variables such as traveling abroad, family structure, income status, type of outdoor recreation activities participated in (p>.05).