Numerical analysis of photovoltaic panel efficiency in the arid climate of Kuwait
Kuveyt'in çorak ikliminde fotovoltaik panel verimliliğinin sayısal analizi
  1. Tez No: 936382
  2. Yazar: ABDALAZIZ Z. H. SHEHADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Kuveyt'teki güneş panellerinin verimliliğini çeşitli iklim koşulları altında incelemeyi amaçlamaktadır. Kuveyt, artan nüfus nedeniyle elektrik temininde önemli bir sorunla karşı karşıyadır çünkü yenilenemeyen kaynaklar, tüketildikleri hızda yenilenememektedir. Bu çalışma, güneş paneli verimliliği ve bunun güç çıktısını nasıl etkilediğini, Kuveyt'teki panelin sıcaklığı ve hücre sıcaklığına dayalı olarak özel yazılımlar kullanarak sayısal bir inceleme sunmaktadır. Bu simülasyon için 100 Watt'lık 36 hücreli monokristal güneş paneli tasarlanmıştır. Bu çalışmada toplam dört vaka ve Kuveyt tarihinde meydana gelen yüksek hava sıcaklığını açıklayan bir istisnai vaka incelenmiş, aylık ortam sıcaklıkları, rüzgar hızı ve güneş ışınımının etkilerine odaklanılmıştır. Bulgular, yüksek sıcaklıklarda verimliliğin, hem panel sıcaklığına hem de hücre sıcaklığına dayalı olarak %14 oranında azaldığını göstermiştir. Düşük sıcaklıklarda ise verimliliğin, panel sıcaklığına göre %2,11 ve hücre sıcaklığına göre %0,79 oranında arttığı tespit edilmiştir. Bulgular, iklim etkisinin PV panel performansının optimize edilmesindeki önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the efficiency of solar panels under various climate conditions in Kuwait, which faces a significant issue in providing electricity due to the expanding population, as non-renewable resources cannot be replenished at the same rate they are consumed. This study shows a numerical investigation for the photovoltaic panel efficiency and how it affects the power output, based on the panel's temperature and cell temperature in Kuwait by using specialized software. A 100 Watt 36-cell mono-crystalline solar panel was designed for this simulation. A total of four cases and an exceptional case, which describes the high air temperature that occurred in the history of Kuwait, were conducted in this study, focusing on the impact of monthly ambient temperatures, wind velocity, and solar irradiance. The findings showed a reduction of the efficiency by 14% at high temperatures based on both panel temperature and cell temperature. While an increase of the efficiency was detected in low temperatures as it increased by 2.11% based on panel temperature, and 0.79% based on cell temperature. The findings illustrate the importance of climate impact on optimizing PV panel performance.