Sentetik tutkallarda modifikasyonun ağaç malzemede yapışma direncine etkileri
The Effects of modification in synthetic glues on bonding resistance on wood material
- Tez No: 93640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
SENTETİK TUTKALLARDA MODİFİKASYONUN AĞAÇ MALZEMEDE YAPIŞMA DİRENCİNE ETKİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) İlhan KOCATÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Bu çalışmada, sentetik esaslı ağaç tutkallarında modifikasyonun yapışma direncine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, ülkemizde yaygın olarak kullanılan sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve Doğu kayını (Fagus orientalis L.) odunlarından hazırlanan deney örnekleri, Polivinilasetat (PVAc) ve Üre-formaldehit (UF) ile PVAc + %15UF, PVAc + % 35 UF, PVAc + % 50 UF, UF+%15 Melamin-formaldehit (MF), UF + % 35 MF, UF + % 50 MF, UF + % 15 Fenol-formaldehit (FF), UF + % 35 FF ve UF + % 50 FF kanşımlanyla elde edilen tutkallar ile yapıştırılmıştır. Hazırlanan deney örnekleri TS EN 205 esaslarına göre üç farklı deney şartında bekletilmiştir. Bu işlemlerden sonra DİN 53255 esaslarına göre çekme direnci deneyine tabi mtulmuşlardır. Deneyler sonunda; en yüksek yapışma direnci kayın odununda UF + % 50 MF tutkalı ile standart atmosferde, en düşük çam odununda UF + % 15 FF tutkalı ile kaynatma deney şartında elde edilmiştir. Bilim Kodu : 5002013 Anahtar Kelimeler : Sentetik ağaç tutkallan,yapışma direnci, tutkal modifikasyonu, sarıçam, Doğu kayını Sayfa Adedi : 43 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MODIFIKATION IN SYNTHETIC GLUES ON BONDING RESISTANCE ON WOOD MATERIAL (M.Sc.Thesis) İlhan KOCATÜRK GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT In this study; the effects of modification in synthetic glues on bonding resistance on wood material were searched. For this purpose samples were prepared from pine wood (Pinus sylvestris L.) and beech wood (Fagus orientalis L.) which are widely used in our country. Samples were attached with glues which were obtained from the solutions of Polivinilacetat (PVAc) and Ure-formaldehyd (UF) with PVAc+ %15 UF, PVAc+ %35 UF, PVAc+ %50 UF, UF + %15 Melamin-formaldehyd (MF), UF+ %35 MF, UF+ %50 MF, UF+ %15 Fenol-fomaldhyd (FF), UF+ %35 FF, UF+ %50 FF. The samples were kept under 3 different experimental environments according to the TS EN 205 foundations. After these processes, they were exposed to tension tests according to the DIN 53255 foundations. At the end of the tests, the best glued resistance is obtained on beech wood with UF+ %50 MF glue at standart atmosphere, the least successful glued resistance is obtained on pine wood with UF+ %15 FF at boiling experimental environments. Science : 5002013 Key Words : Synthetic wood glues, glued resistance, modifacation of glue, pine, beech. Page Number : 43 Adviser : Doç.Dr. Mustafa ALTINOK