Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü 1993/1994 girişli öğrencilerinin müziksel işitme, okuma ve yazma eğitimi ile piyano eğitimindeki başarıları arasındaki ilişki
The relation between the success of students' musical hearing, reading and writing education and piano education registered in 1993-1994 education year, at music education department of the educational faculty of Gazi
- Tez No: 93641
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
GAZI ÜNİVERSİTESİ GAZI EGITIM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ 1993/1994 GİRİŞLİ ÖĞRENCİLERİNİN MÜZİKSEL İŞİTME, OKUMA VE YAZMA EĞİTİMİ İLE PİYANO EĞİTİMİNDEKİ BAŞARILARI ARASINDAKİ İLİŞKİ (Yüksek Lisans Tezi) ERCAN BAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2000 ÖZET Bu araştırmada Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü 1993/1994 Eğitim-Öğretim yılı girişli öğrencilerin Müziksel İşitme, Okuma ve Yazma Eğitimindeki başarıları ile Piyano Eğitimlerindeki başarıları arasındaki ilişkiler incelenmiş olup, çözümlemeler sonunda değişkenler arasındaki ilişkilerin yönünü, derecesini ve anlamlılık düzeyini gösteren bulgular elde edilmiştir. Not dökümlerinden, 0-59 arası başarısız olan ve 60- 100 arası başarılı olan öğrencilerin başan-başansızlık durumları karşılaştırılarak bir yargıya varılmaya çalışılmıştır. Daha sonra ise istatistiksel olarak korelasyon ilişkileri incelenmiştir. İki alandaki öğrenci başarı durumları arasındaki ilişki anlamlı ve olumlu yönde sonuç vermiş, ancak birbirlerini etkileme oranlannda yıl ve yarıyıllara göre farklılıklar olduğu görülmüştür. Müziksel işitme, okuma ve yazma eğitiminde başarılı olan tüm öğrencilerin piyano eğitiminde de başarılı oldukları görülmüştür. Piyano eğitiminde başarısız olan öğrencilerin müziksel işitme, okuma ve yazma eğitiminde de başarısız oldukları yada değerlendirme sisteminde başarı kabul edilen diliminalt sının olan 60 puan dolaylarında not aldıkları görülmüştür. Aynı öğrenciler diğer alan derslerinde de benzer notlarda kümelenmişlerdir. Sonuç olarak iki alanın basan ve başansızlık ilişkileri doğru orantılıdır. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi 1910 Basan ilişkileri 113 Tez Yöneticisi : Doç. Ali SEVGİ
Özet (Çeviri)
Ill THE RELATION BETWEEN THE SUCCESS OF STUDENTS' MUSICAL HEARING, READING AND WRITING EDUCATION AND PIANO EDUCATION REGISTERED IN 1993-94 EDUCATION YEAR, AT MUSIC EDUCATION DEPARTMENT OF THE EDUCATIONAL FACULTY OF GAZI UNIVERSITY (M.ScThesis) Ercan BAŞ GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT In this study, the relation between the success of students' musical hearing, reading and writing education and piano education registered in 1993-1994 education year, at Music Education Department of the Educational Faculty of Gazi University was examined and some findings showing the level and degree of significance and the direction of the relations among the variables were obtained. We tried to reach a judgement by comparing the success and failure conditions of the students under 59 and above 60 according to the their school evaluation documents. Then the co-relation analysis was used to examine the statistical relations. The relation between the success conditions of the studied groups was found significant and positive. However, there were differences on the percentages of the influences of education types with respect to years and terms.It was found out that all of the students who were good at musical hearing, reading and writing education were also good at piano education. The students who were bad at piano education were also bad at musical hearing, reading and writing education or they got marks below the TEC YÜKSEKÖ?RETİM KÜMJLUIV 60 line which was accepted as the success line. The same students nested around the same success line in other majoring fields. As a result, it was found that the success and failure relation of the two groups were linear proportional. Science Code Key Word Number of Pages Director of thesis 1910 Success Relation 113 Doç. Ali SEVGİ