Computational analysis of plate heat exchangers performance using nanofluids for enhanced thermal conductivity
Plaka ısı eşanjörlerinin performansının geliştirilmiş ısı iletkenliği için nano sıvılar kullanarak hesaplamalı analizi
- Tez No: 936408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans tezi, ısı değiştirici performansını artırmak için nanofluidlere odaklanıyor, özellikle %7 hacim konsantrasyonuna sahip Al2O nanofluidlerine odaklanıyor. Isı değiştiriciler çeşitli endüstrilerde temel bileşenlerdir ve bu çalışma, nanofluidlerin, küçük parçacıklarının benzersiz özellikleri nedeniyle, su gibi geleneksel akışkanlara kıyasla daha yüksek bir transfer oranına ulaşıp ulaşamayacağını araştırıyor. Araştırma, bilgisayar simülasyonlarını kullanıyor ve öncelikle bu çalışma için belirli plakalı ısı değiştiricileri tasarlamak ve simülasyonları gerçekleştirmek için kullanılan CAD yazılımı SOLIDWORKS'ü kullanıyor. Bu simülasyonlar, nanofluidlerin ısı değiştirici içindeki davranışını gözlemlemeyi amaçlıyor. Bu tezin temel amacı, nanofluidlerin ısı transfer etkinliğini geleneksel akışkanlara göre iyileştirmek ve ısı değiştiricilerde optimum kullanımları için öneriler sunmaktır. Nanofluidlerin avantajlarını ve sınırlamalarını analiz ederek, bu araştırma endüstriyel uygulamalarda ısı transferi için geliştirilmiş ve enerji açısından verimli yöntemler önermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on nanofluids to enhance heat exchanger performance, focusing specifically on Al O nanofluids with a 7% volume concentration. Heat exchangers are essential components across various industries, and this study investigates whether nanofluids, due to the unique characteristics of their tiny particles, can achieve a higher transfer rate compared to conventional fluids like water. The research employs computer simulations, primarily utilizing the CAD software SOLIDWORKS, which was used both to design the specific plate heat exchangers for this study and to perform the simulations. These simulations aim to observe the behaviour of nanofluids, within the heat exchanger. The main goal of this thesis is to improve the heat transfer effectiveness of nanofluids against that of traditional fluids, offering recommendations for their optimal use in heat exchangers. By analysing the advantages and limitations of nanofluids, this research seeks to propose improved and energy-efficient methods for heat transfer in industrial applications.