Hastanın ameliyat sonrası kliniğe kabulüne yönelik oyun tabanlı sanal gerçeklik öğrenme yönteminin hemşirelik öğrencilerinin öğrenme çıktıları üzerine etkisi
The effect of game-based virtual reality learning method for patient's admission to the clinic after surgery on the learning outcomes of nursing students
- Tez No: 936416
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırma; hastanın ameliyat sonrası kliniğe kabulüne yönelik oyun tabanlı sanal gerçeklik öğrenme yönteminin hemşirelik öğrencilerinin öğrenme çıktıları üzerine etkisini belirlemek amacıyla paralel grup, randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma 16.06.2022-24.06.2022 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Dersi'ni almış ikinci sınıf hemşirelik öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden öğrencilere aydınlatılmış onam formu imzalatılmıştır. Örneklem grubundaki öğrencilere bilgi verildikten sonra ön bilgi testi ve beceri değerlendirmesi araştırmacı dışındaki üç öğretim elemanı tarafından yapılmıştır. Ön test bilgi ve beceri değerlendirmesini tamamlayan 78 öğrenciye hastanın ameliyat sonrası kliniğe kabulüne yönelik hazırlanan eğitim online olarak verilmiştir. Eğitim sonrasında örneklem grubunda yer alan öğrenciler GANO'ya göre müdahale (n=39) ve kontrol (n=39) gruplarına basit tabakalı randomizasyon ile atanmıştır. Deney grubu öğrencilerine oluşturulan sanal gerçeklik oyun uygulaması ile ilgili bilgi verilmiş ve oyunu yedi gün boyunca istedikleri zaman istedikleri kadar oynayabilecekleri söylenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerine bir müdahalede bulunulmamıştır. Eğitimden yedi gün sonra müdahale ve kontrol grubundaki öğrencilere bilgi ve beceri son testi uygulanmıştır. Eğitimden 7 gün sonra müdahale ve kontrol gruplarına son bilgi ve beceri testi yapılmıştır, ayrıca müdahale grubundaki öğrencilere hastanın ameliyat sonrası kliniğe kabulüne yönelik oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulamasına ilişkin görüş formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a parallel-group, randomized controlled trial to determine the effect of a game-based virtual reality learning method aimed at patient admission to the clinic after surgery on nursing students' learning outcomes. The research was carried out between June 16, 2022, and June 24, 2022, with second-year nursing students who had taken the Surgical Diseases Course at Gazi University Faculty of Health Sciences. An informed consent form was obtained from the students who agreed to participate in the study. Following the provision of information to the students in the sample group, a pre-knowledge test and skill assessment were conducted by three instructors other than the researcher. After completing the pre-test knowledge and skill assessments, an online training program prepared for the admission of patients to the postoperative clinic was provided to 78 students. Following the training, the students in the sample group were randomly assigned to the intervention (n=39) and control (n=39) groups through simple stratified randomization based on their Grade Point Average (GPA). The students in the intervention group were provided with information about the virtual reality game application and were informed that they could play the game as much as they wished at any time over the course of seven days. No intervention was applied to the control group. Seven days after the training, post-test knowledge and skill assessments were administered to both the intervention and control groups. Additionally, a feedback form regarding the game-based virtual reality application for admitting patients to the postoperative clinic was administered to the intervention group. The results of the study indicated that there was no statistically significant difference between the groups in terms of knowledge and skill assessment scores in the pre-test (p>0.05).